Arabia Saudite e gatshme të transferojë disa yje të Barcelonës

Barcelona ka nevojë të madhe për një injeksion parash në llogaritë e tyre bankare, dhe ndoshta më e mundshme për ta siguruar atë është Arabia Saudite. Shteti i financuar nga nafta po kërkon të bëjë biznes në një sërë frontesh me gjigantët katalanas.

Lidhjet pothuajse të vazhdueshme me lojtarët e tyre bazohen në interesin e sauditëve për të zgjedhur disa prej yjeve të tyre, megjithëse asnjë nga lojtarët e Barcelonës nuk ka treguar ende ndonjë prirje për ta bërë këtë lëvizje.

Mund të jetë një nga opsionet e vetme të daljes për Ansu Fatin ose Clement Lenglet, por sauditët kanë pyetur gjithashtu për çmimet e Andreas Christensen, Ronald Araujo dhe Jules Kounde. Edhe Raphinha është një tjetër emër që tërheq markën saudite.

Sipas gazetës Sport, Arabia Saudite gjithashtu ka bërë të ditur se do të ishte e interesuar për një marrëveshje me klubin për një shkëmbim të talentëve të futbollit, megjithëse nuk jepen detaje të tjera.

Shteti saudit është gjithashtu i interesuar në marrëveshjet e sponsorizimit dhe mund të jetë që ata të kërkojnë të investojnë në Barca Vision, pasi Blaugranët përpiqen të gjejnë një zëvendësues për 100 milionë eurot e Liberos që duhet të paguhet këtë verë.

I pari mund t’i referohet praktikave të stërvitjes, ose ndoshta një marrëveshjeje për huazimin e lojtarëve midis Lindjes së Mesme dhe Barcelonës.

Më parë Arabia Saudite ka paguar për të dërguar lojtarë në skuadrat spanjolle. Në vitin 2018, nëntë lojtarë sauditë u dërguan në ekipe të Segunda Division dhe në ekipet e fundit të La Ligës në formë huazimi, për të ndihmuar zhvillimin e tyre. /Telegrafi/

Read Previous

Stoltenberg: Jemi të gatshëm të mbrojmë të gjithë aleatët

Read Next

Ish-kryeministri italian: Kosova, vend i rëndësishëm për të ardhmen e BE’së