• 5 October, 2022

10 futbollistë të mëdhenj që dështuan si trajnerë

Të jesh futbollist i madh, nuk të garanton që të bëhesh edhe trajner i suksesshëm. Historia e futbollit e ka vërtetuar dhjetëra herë diçka të tillë dhe në fotogalerinë e mësipërme do ju kujtojmë 10 yje që kanë dështuar në pankinë.

Ruud Gullit ka shkruar historinë te Milan duke fituar 3 tituj kampion dhe 2 Champions, duke formuar me Van Basten dhe Rijkaard treshen e frikshme holandezeRuud Gullit ka kaluar pa bujë si trajner i Chelsea, Newcastle, Feyenoord, Los Angeles Galaxy dhe Terek Grozny
Filippo Inzaghi ka shkëlqyer si sulmues te Juventus dhe Milan, duke fituar 3 tituj kampion, 2 Champions League dhe Botëror me ItalinëDështoi si trajner te Milan (2014) dhe më pas ka drejtuar Venezia, Bologna, Benevento dhe BresciaDiego Armando Maradona konsiderohet nga shumë si futbollisti më i mirë i historisë. Ka fituar Botërorin e vitit 1986 si protagonist me ArgjentinënSi trajner, ka dështuar me Argjentinën, Deportivo Mandiyú, Racing Club, Al Wasi, Riestra, Fujairah, Dynamo Brest, Dorados Sinaloa dhe GimnasiaLottar Matheus ka fituar Botëror dhe Evropian me Gjermaninë, si dhe 7 Bundesliga me BayernKa drejtuar Rapidin e Vjenës, Partizanin e Beoradit, Hungarinë, Atletico Paraenense, Maccabi Netaniahu dhe BullgarinëBobby Moore është konsideruar nga legjenda Pele si mbrojtësi më i mirë me të cilin është përballurBobby Moore ka pasur një karrierë shumë të papërfillshme si trajner në Hong Kong dhe AngliFabrizio Ravanelli ka qenë një nga sulmuesit më të mirë italianë të viteve ’90Ka drejtuar Ajaccio në Francë dhe Arsenal Kyiv në Ukrainë, pa suksesClarence Seedorf është i vetmi futbollist që ka fituar 5 Champions League me 3 ekipe të ndryshme (Ajax, Real Madrid dhe Milan)Aventura si trajner i Milanit përfundoi me dështim. Më pas provoi aventura në Kinë, Spanjë dhe Kamerun, të gjitha pa lënë shenjëMe 260 gola në 441 ndeshje, Alan Shearer është golashënuesi më i mirë në historinë e Premier LeagueKa drejtuar Newcastle vetëm për 8 ndeshje, ku mori vetëm 5 pikë (2009)Hristo Stoichkov ka fituar 5 tituj kampion në Spanjë dhe 1 Champions League me Barcelonën. Konsiderohet një nga futbollistët më të mirë në historinë e klubit katalanasKa qenë trajner i Celta Vigo, Mamelodi (Afrikë e Jugut) dhe CSKA Sofia (Bullgari). Të gjitha aventurat e Stoichkov në stol i kanë zgjatur shumë pak3 herë fitues i Topit të Artë, 3 herë kampion Italie me Milanin, 2 Champions të fituara dhe një Evropian me Holandën, Marco Van Basten është një nga sulmuesit më të mirë në historiSi trajner ka drejtuar pa sukses Holandën, Ajax, Heerenven dhe AZRead Previous

Astronomët kanë zbuluar një “botë aliene ujore”, ku 1 vit zgjat 11 ditë

Read Next

Birra derdhet lumë në autostradën e Floridas, përplasen 5 kamionë