Në qytetin e Gjakovës sot filloj kampi veror në hendboll I cili është organizuar nga  Federata e Hendbollit të Kosovës në mbështetje të Ministrisë së Kulturës,Rinisë dhe Sportit. Kampi do të mbahet në Palestrën e sporteve ‘Shani Nushi”.

Artikulli i plotë: Filloj “Raiffeisen Kampi Veror 2019” në Gjakovë (Video)

Një aksident trafiku ka ndodhur sot në qendrën e qytetit të Gjakovës, ku është goditur një person nga vetura. Aksidenti ka ndodhur rreth orës 10:30 në rrugën “UÇK” ku janë përfshirë një automjet dhe këmbësori.

Artikulli i plotë: Goditet nga vetura një këmbësore në Gjakovë, gjendja e saj është jashtë rrezikut për jetë (Video)

Njëzet vjetori i  çlirimit të Gjakovës mblodhi personalitete nga fusha e shëndetësisë, arsimit, shkencës, kulturës, ekonomisë, artit dhe sportit. E gjithë kjo u organizua nga komuna e Gjakovës e cila në shenjë nderimi për kontributin e dhënë ndau mirënjohje  për 180 personalitete me prejardhje nga ky qytet, kontributi i të cilëve është shtrirë në nivel vendi por edhe jashtë kufijve të Kosovës.

Artikulli i plotë: Komuna e Gjakovës nderon 180 personalitete me mirënjohje “Nderi i Gjakovës” (Video)

Në qytetin e Gjakovës sot u mbajtën garat për çiklizëm. Ky aktivitet u zhvillua në kuadër të kalendarit të kampionatit të Kosovës nga Federata e çiklizmit të Kosovës, Komuna e Gjakovës dhe klubi çiklizmit “Gjakova 137”.

Artikulli i plotë: Mbahet gara çiklistike “Kampionati i Kosovës” në Gjakovë (Video)

U bë inaugurimi i fushës sintetike të futbollit në Shkugëz. Hapjen zyrtare të këtij projekti e bënë ministri i kulturës rinisë dhe sportit Kujtim Gashi, kryetari i komunës së Gjakovës Ardian Gjini dhe kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës Agim Ademi.

Artikulli i plotë: Inaugurohet fusha sintetike e futbollit dhe hapet akademia e Vëllaznimit “Naim Kryeziu” (Video)

Në pasditen e sotme filluan punimet për rregullimin dhe asfaltimin e rrugëve 7 Gushti, Dedë Lleshi dhe rruga e komunitetit minoritar në fshatin Vraniq të Gjakovës., gjatësia e së cilave është 1250 metra.

Artikulli i plotë: Filluan punimet për asfaltimin e rrugëve në Vraniq dhe u inaugurua rruga në Ramoc (Video)

Tashmë gropave në rrugën Fitim Domi në paralagjen e qytetit Dardania do t’iu vije fundi. Kjo për faktin se sot filluan punimet për rregullimin dhe asfaltimin e kësaj rruge .

Artikulli i plotë: Filluan punimet për asfaltimin e rrugës “Fitim Domi” në lagjen Dardania (Video)

Klubet sportive të peshkimit të personave me aftësi të kufizuara të Kosovës së bashku me anëtarë të shoqatës Handikos dega në Gjakovë u bënë pjesë e “Turneut të sportit të peshkimit”, garë kjo e cila u organizua për herë të parë.

Artikulli i plotë: Për herë të parë mbahet “Turneu i peshkatarëve sportiv me aftësi të kufizuara” (Video)

Në pasditen e sotme ka filluar demolimi i urës në rrugën Gaspër Karaqi apo siç është e njohur ndryshe edhe si ura tek rrethrrotullimi në dalje drejt Prizrenit.I pranishëm me fillimin e këtyre punimeve ishte edhe kryetari i Komunës së Gjakovës, Ardian Gjini i cili me këtë rast ka kërkuar nga qytetarët që të kenë mirëkuptim për tollovinë që do të krijohet në trafik dhe se finalizimi i këtyre punimeve ka rezultate afatgjata.

Artikulli i plotë: Demolohet ura në dalje për Prizren, përurohet një tjetër projekt infrastrukturor (Video)

Një shoqatë e cila vepron jashtë Kosovës, sot ka sjellë një donacion të vlefshëm për Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjarë në Gjakovë. Kjo është hera e dytë që ky institucion pranon donacion mjete të nevojshme si për personelin ashtu edhe për pacientët. 

Artikulli i plotë: QKMF-ja pranon donacion nga shoqata humanitare “Miqtë” (Video)

Kryetari i komunës së Gjakovës Ardian Gjini ka pritur për vizitë drejtoreshën e zyrës për demokraci dhe qeverisje në USAID, Christina Davis. Gjatë këtij takimi u fol për projektet të cilat janë realizuar falë bashkpunimit ndërmjet komunës dhe USAID-it e që kanë të bëjnë me transparencën, llogaridhënien dhe efektivitetin e poashtu edhe për përmirësimin e procesit të prokurimit komunal.

Artikulli i plotë: Inaugurohet zyra e avansuar e prokurimit që promovon transparencën, efikasitetin dhe...

Sot filluan punimet për ndërtimin dhe asfaltimin e gjashtë segmenteve rrugore në fshatin Molliq të Gjakovës. Me këtë rast kryetari I komunës Ardian Gjini I shoqëruar nga bashkëpunëtorët erdhën për ta parë nga afër këto punime.

Artikulli i plotë: Filluan punimet për ndërtimin e rrugëve në fshatërat Molliq, Damjan I dhe Dol-Kushavec (Video)

Kuvendi komunal i Gjakovës, gjegjësisht drejtoria për shërbime publike njofton se nga nesër do të bllokohet qarkullimi në rrugën “Gaspër Karaqi” tek rrethrrotullimi në  dalje drejt Prizrenit. Kjo për faktin se tashmë kanë filluar punimet për zgjerimin e hyrje daljeve dhe nga nesër fillon rrënimi i urës e cila ndodhët këtu.

Por për këtë komuna është detyruar të bëjë një zgjidhje alternative përmes dy rrugëve të lagjes Ali Ibra, si për ata që dalin nga qyteti i Gjakovës ashtu edhe për ata që vijnë nga Prizreni në Gjakovë.

Kastrati apelon tek qytetarët që të kenë mirëkuptim gjatë këtyre 30 ditëve sa edhe do të zgjasin këto punime në këtë pjesë të qytetit.

Drejtoria për shërbime publike gjatë ditës sotme do të filloj me shenjëzimin e rrugëve alternative./TV Syri Vision/

Tashmë këtyre gropave të kësaj rruge në fshatin Rakovinë të Gjakovës do të iu vie fundi. Kjo për faktin se sot filluan punimet për rregullimin dhe asfaltimin e pesë segmenteve rrugore në këtë anë, gjatësia e së cilave është 1149 metra.

Artikulli i plotë: Filluan punimet për asfaltimin e rrugëve në fshatin Rakovinë (Video)

Klubi i volejbollit Vëllaznimi ka arritur të fitoj titullin e kampionit në konkurencën e meshkujve me grupmoshën U16. Lufta kryesore për titull u zhvillua ndërmjet tri skuadrave: Vëllaznimit, AS Vushtrrisë dhe Prishtinës. Volejbollistët e Vëllaznimit arritën që për një vit sa edhe janë bërë pjesë e klubit të sjellin kupën e kampionit në Gjakovë. 

Artikulli i plotë: Volejbollistët e rinj të Vëllaznimit shpallen kampion të Kosovës (Video)

Ky është momenti i gëzimit të nxënësve të shkollës fillore “Fan S.Noli” nga fshati Dujakë i komunës së Gjakovës, me rastin e fitores së titullit të Kampionit Ballkanik në futsall në konkurecën e meshkujve.

Artikulli i plotë: Shkolla “Fan S.Noli” shpallet kampion Ballkanik në futsall, titulli i parë për Kosovën në këtë...

Me manifestimin përkujtimor për heroin e kombit Haxhi Hoti dhe gjithë dëshmorët e rënë të Hasit, është përmbyllur “Java e dëshmorëve të Hasit”, e cila është bashkë organizuar nga Komuna e Gjakovës dhe OVL e UÇK-së, dega në Has.

Artikulli i plotë: U shënua 21 vjetori I rënies së heroit të kombit Haxhi Hoti dhe dëshmorëve të Hasit (Video)

Në kullën e Abdullah Pash Drenit gjegjësisht në muzeun historic në Gjakovë u hap ekspozita e titulluar "Trashegimia në syrin e fëmijëve". Dashamirët e artit patën mundësinë të shohin punime të ndryshme të cilat kryesisht temë të përbashkët kishin objektet të cilat janë trashëgimia kultutore e qytetit të Gjakovës. 

Artikulli i plotë: Hapet ekspozita “Trashëgimia në syrin e fëmijëve” (Video)

Ansambli ,,Shkelzen Doni “mbajti koncertin e radhës në kuadër të vazhdës së koncerteve që po i mban sa e sa kohë në Gjakovë. Edhe këtë herë u mblodhën instrumentistë e këngëtarë nga të cilët u interpretua “Muzika e filmave shqiptarë”. Kjo mbrëmje festive shënoj edhe një vjetorin e themelimit të këtij ansambli.

Artikulli i plotë: Ansambli “Shkëlzen Doli” shënoj një vjetorin e themelimit me muzikën e filmave shqiptarë (Video)

Është bërë rihapja zyrtare e pishinës Arbi në Qerim të Gjakovës. Në ceremoninë inauguruese morën pjesë familjar, miq dhe qytetarë të cilët erdhën për të përgëzuar familjen Perkola e cila ka investuar në këtë projekt.

Artikulli i plotë: Rihapet zyrtarisht pishina “Arbi” në Qerim të Gjakovës (Video)

Në teatrin e qytetit “Hadi Shehu” në Gjakovë është shfaqur premiera “Shtëpia e Fizikanëve” e autorit Fridrih Durman të cilën e solli regjisori Kastiot Saqipi.

Artikulli i plotë: Shfaqet premiera”Shtëpia e Fizikanëve” në teatrin e qytetit në Gjakovë (Video)

Artikuj te tjere...

Reklamoni këtu

 

Kontakt info:


Rruga: Kolë LLeshi nr28
Gjakovë
Kosovë
50000
 info@syri-vision.tv
 +383390329777
 +38344666190

marketing