Duke e ditur që tani më temperaturat do të vazhdojnë të zbresin kompania rajonale e ujësjellësit “Gjakova” apelon tek konsumatorët që  të tregojnë kujdes të shtuar për ujëmatësit që i kanë të instaluar në shtëpitë e tyre.

Artikulli i plotë: KRU ” Gjakova” apelon tek konsumatorët që të kujdesen për ujëmatësit (Video)

Tashmë është bërë tradicionale që në cdo muaj shoqata humanitare bamirëse “Bereqeti” dega në Gjakovë në mënyrë vullnetare të shpërndajë pako ushqimore për familjet të cilat jetojnë në kushte të rënda socio-ekonomike.

Artikulli i plotë: Në këtë vit shoqata bamirëse “Bereqeti” ka dhuruar 3500 pako ushqimore për familjet skamnore në...

Nga tërmetet të cilat goditën Shqipërinë në mëngjesin e së martës kanë humbur jetën dhjetëra persona, derisa raportohet për qindra të lënduar. Kjo fatkeqësi natyrore tronditi jo vetëm trojet shqiptare por mbarë botën.

Artikulli i plotë: Nxënësit e shkollës “Yll Morina” ndezin qirinjë për viktimat e tërmetit (Video)

Këto vizatime të artit pamor u ekspozuan në shkollën fillore “Fehmi Agani” në Gjakovë.Përmes kreativitet artistik nxënësit janë munduar që të paraqesin idetë e tyre rreth formave në të cilat ndodh dhuna në familje dhe të përcjellin poashtu mesazhe për parandalimin e saj.

Artikulli i plotë: Shkolla “Fehmi Agani” hap ekspozitë në kuadër të fushatës 16 ditëshe (Video)

Pako me veshmbathje, gjëra ushqimore, batanije e gjësende të tjera , kanë mbledhur qytetarë të shumtë nga komuna e Gjakovës për t’i dërguar në Shqipëri. Një pikë për grumbullimin e këtyre ndihmave është edhe kjo e tifogrupeve nga Gjakova “Kuqezinjët e Jakovës” dhe “1927”.

Artikulli i plotë: Gjakova organizon aksione solidare për të ndihmuar Shqipërinë pas termetit (Video)

Kanë kaluar disa ditë që nga tërmeti që lëkundi Shqipërinë, por ende të freskëta i ka ato momente frike e ankthi Arben Luga nga Shijaku i cili është strehuar në hapësirat e shoqatës humanitare “Bashkësia Familja”.

Artikulli i plotë: Të strehuarit duan të kthehen në Shqipëri por shtëpitë i kanë të shkatërruara, kërkojnë ndihmë...

E kryesuar nga kryetari i komunës së Gjakovës Ardian Gjini është mbajtur mbledhja e radhës nga Këshilli Komunal për Siguri në Bashkësi, në të cilën u diskutua për gjendjen e sigurisë në komunën e Gjakovës dhe zhvillimet e përgjithshme në këtë drejtim.

Artikulli i plotë: Gjendja e sigurisë në Gjakovë është e qetë dhe stabile (Video)

Komuna e Gjakovës përkatësisht drejtoria e zhvillimit ekonomik ka publikuar listen e bizneseve të cilat janë përfituese të granteve komunale për vitin 2019. Janë gjithësej 22 biznese të fushës së prodhimit, përpunimit dhe artizanateve tradicionale tha mes tjerash drejtori i zhvillimit ekonomik Ferdinand Kolaj.

Artikulli i plotë: 22 biznese përfitojnë grante, synimi është fuqizimi dhe zgjerimi i tyre (Video)

Kjo është fabrika e përpunimit të rrjetave me saldim dhe shufrave të hekurit të cilat përdoren në ndërtim. Bëhet fjalë për fabriken RroniFer” e cila ka një përvojë 30 vjeçare si ndërmarrje në pronësi të familjes Kameri e njohur më parë si FER PLAST.

Artikulli i plotë: Lideri i hekurit në Kosovë “RroniFer” shënon 30 vjetorin e themelimit (Video)

Në hollin e pallatit të kulturës “Jusuf Gërvalla” në komunën e Deçanit është hapur ekspozita me fotografi që vërtetojnë, trashëgiminë kulturore, historike, objektet e banimit si dhe bukuritë natyrore të komunave në rrafshin e Dukagjinit.

Artikulli i plotë: Ekspozitë me fotografi dhe vlera të trashëgimisë kulturore e natyrore u hap në Deçan (Video)

Me moton “Ta duam Jetën” qytetarë të komunës së Gjakovës, nxënës të shkollave të mesme, anëtarë të mekanizimit koordinues kundër dhunës në familje, përfaqësuese nga Shtëpia e Sigurt marshuan nga objekti aktual i komunës drejt qendrës së qytetit deri në Çarshinë e Vogël.

Artikulli i plotë: Gjakova nis fushatën 16 ditore kundër dhunës në familje (Video)

Kjo është Valmira Gashi nxënëse e shkollës së mesme ekonomike “Kadri Kusari” në Gjakovë. Ajo vijon mësimet në drejtimin hoteleri dhe turizëm gjegjësisht në profilin asistent hotelier. Është vajza e vetme në këtë drejtim.

Artikulli i plotë: Vajza e vetme që vijon mësimet në hoteleri dhe turizëm në shkollen "Kadri Kusari" (Video)

15 nëntori është data zyrtare e hyrjes në sezonin e dimrit për të gjithë pjesëmarrësit në komunikacion. Nga kjo datë secili shofer obligohet për posedim të domosdoshëm të pajisjeve dimërore në automjete.

Artikulli i plotë: Nga 15 nëntori paisjet dimrore të obligueshme për të gjithë ngasësit e automjeteve (Video)

Pas termetit që ndodhi ditë më parë në Shqipëri shumë ndërtesa e shtëpi janë rrënuar e shkatërruar. Si pasojë e kësaj fatkeqësije shumë familje kanë mbetur jasht qative. Të shumta janë ndihmat që janë dërguar nga Kosova. Por solidariteti ndaj këtyre familjeve u tregua edhe në mënyra tjera. Ndërsa në mesin e atyre që u ka dalur në ndihmë familjeve shqiptare është edhe shoqata humanitare bamirëse “Nënë Terezë”  . Pako ushqimore dhe veshmbathje janë  grumbulluar në depon e saj. Përmes kësaj shoqate deri më tani janë 12 familje që janë strehuar.

Gatishmëria dhe solidariteti nuk ka munguar edhe nga diaspora gjakovare. Të shumtë janë edhe ata që kanë ofruar shëtpi apo banes për strehim derisa ende po vazhdojnë të vijnë të tjera familje si  në Gjakovë ashtu edhe në qytete tjera të Kosovës./TV Syri Vision/

Këto fotografi që vërtetojnë, trashëgiminë kulturore, historike, objektet e banimit si dhe bukuritë natyrore të Kosovës dhe Shqipërisë u ekspozuan në hollin e pallatit të kulturës Asim Vokshi në Gjakovë. E gjithë kjo u realizua nga organizata “Qendra Kosovare për Zhvillim” në kuadër të projektit “Përmirësimi i ofertës turistike në zonat malore mes Shqipërisë dhe Kosovës”.

Artikulli i plotë: Hapet ekspozita me fotografi dhe vlera të trashëgimisë kulturore, historike dhe natyrore (Video)

Erdhën për një qëllim të përbashkët. Drejtori i përgjithshëm i Policisë së Kosovës , Rashit Qalaj, drejtori i drejtorisë rajonale të policisë në Gjakovë, kolonel Lumni Graishta dhe kryetari i komunës Ardian Gjini bënë prerjen e shiritit të objektit të ri të Policisë Rajonale në Gjakovë.

Artikulli i plotë: Inaugurohet objekti i ri i Policisë Rajonale në Gjakovë (Video)

Kongresi i  Manastirit, apo siq njihet kongresi i unifikimit të një alfabeti të gjuhës shqipe  ishte tubimi i dijetarëve shqiptarë i cili u zhvillua me 14 nëntor  deri më 22 nëntor të vitit 1908 në Manastir, në qendrën e atëhershme të Vilajetit  për përcaktimin e alfabetit të gjuhës shqipe.

Artikulli i plotë: Shënohet 111-të vjetori i Kongresit të Manastirit (Video)

Me vendosje të buqetave me lule dhe një minutë heshtje u shënua 28 nëntori në Gjakovë. Kryetari i komunës Ardian Gjini i shoqëruar nga bashkëpunëtorët dhe përfaqësues të OVL-UÇK-së bënë homazhe pranë Lapdarit “Shokët e Lirisë”, në nderim të dëshmorëve dhe martirëve që dhanë etën për liri.

Artikulli i plotë: Kryetari Ardian Gjini bënë homazhe për nderë të 28 Nëntorit (Video)

Po bëjnë matjen e glicemisë apo siq njihet në gjuhën e përditshme matjen e sheqerit në gjak.Ishin stafi i Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare i cili ofroj këtë shërbim falas për të gjithë qytetarët e Gjakovës.

Artikulli i plotë: Në QKMF janë të regjistruar 1042 pacientë që furnizohen me insulina (Video)

Në shenjë kujtimi për viktimat të cilat humbën jetën si pasojë e termeteve që e Goditën Shqipërinë në qendër të qytetit të Gjakovës, konretisht tek përmendorja e Shënjtores Nënë Tereza disa qytetarë ndezën qirinjë.

Artikulli i plotë: Në Gjakovë ndizen qirinjë për nder të viktimave nga tërmeti (Video)

Abuzimi me substanca narkotike mbetet fenomen shqetësues në vendin tonë.Nga viti në vit është rritur dukshëm numri i përdoruesve  të drogave të ndryshme si heroines, kokainës dhe marihuanës.Shefi i repartit të sëmundjeve të varësisë në spitalin rajonal në Gjakovë, psikiatri Ilir Grezda tha se grumposhat e reja janë ato që abuzojnë më së shumti më këto substanca.

Artikulli i plotë: 35 mijë persona llogaritet të jetë numri i përdoruesve të substancave narkotike në Kosovë (Video)

Artikuj te tjere...

Reklamoni këtu

 

Kontakt info:


Rruga: Kolë LLeshi nr28
Gjakovë
Kosovë
50000
 info@syri-vision.tv
 +383390329777
 +38344666190

marketing