Brigada e Zjarrfikësve në Gjakovë, sot ka pranuar një donacion në vlerë prej 15 mijë franga nga Brigada e Zjarrëfiksve të Bazelit në Zvicër. Ata kanë premtuar që do të vazhdojnë të ndihmojnë këtë brigadë edhe në të ardhmen.

Artikulli i plotë: Brigada e zjarrëfikësve nga Bazeli ndihmon zjarrëfikësit gjakovarë me paisje në vlerë prej 15 mijë...

Mbrëmë në shkollën e Muzikës” Prenk Jakova”  studentët pjesëmarrës të Akademisë Verore Evropiane të Muzikës mbajtën koncert. U ekzekutuan  vepra të ndryshme të muzikës botërore.

Artikulli i plotë: Studentët e ESMA-s shfaqën koncertin “Një natë e operës në Gjakovë” (Video)

Një vrasje e dyfishtë ka ndodhur mbrëmë rreth orës 21 në lagjen Brekoc të Gjakovës, ku Pjetër Nrecaj vrau me breshëri kallashnikovi ish-bashkëshorten e tij Valbona Marku Nrecaj dhe një nga vajzat e tyre nëntë  vjeqaren K.N. Sipas policisë vetëm pak orë para krimit viktima kishte denoncuar ish-bashkëshortin e saj, pasi i kishte dërguar një mesazh kërcënues.

Artikulli i plotë: Vrasje e dyfishtë në Gjakovë, viktima mori mesazh kercenues para krimit (Video)

Me organizim të kuvendit komunal dhe drejtorisë për kulturë rini dhe sport në Gjakovë u mbajt turneu me veteranët e futbollit. E gjithë kjo u mbajt në nderim të jetës dhe veprës së dëshmorëve Lleshi. Pjesëmarrës të këtij aktiviteti sportiv ishin veteranët e klubit të futbollit Vëllaznimi nga Gjakova dhe Besa nga Peja.

Artikulli i plotë: Në nderim të 20-të vjetorit të rënies së dëshmorëve Lleshi u mbajt turne me veteranët e futbollit...

Kultivimi i pemëve të imëta siq janë mjedra, manaferra dhe aronia në Gjakovë, po sjellë përftime të mira për ata që merren më këtë kulturë bujqësore. Në mesin e kultivuesve është edhe Xhavit Alija nga fshati Hereq i cili ka tri vite që  mirret me këtë veprimtari. Ai na tregoj se kjo hapësirë prej 5 hektarë tokë e mbjellur me mjedër, manaferrë dhe aroni dikur ishte zonë malore ndërsa tani është kthyer në tokë bujqësore.

Alija u shpreh i kënaqur me rendimentin e këtyre kulturave plasimin e të cilave e ka bërë në tregun gjakovar.

Pasi është një sasi e madhe prej 5 hektarësh është e domosdoshme të mbahet i freskët fruti I pemëve të imta e për këtë ai është përkujdesur ta ketë edhe sistemin e ujitjes pikë-pikë. Mirëpo që Xhaviti të ketë më shumë sukses në këtë veprimtari atij i ka dal në ndihmë bashkëshortja Florija e cila tha se mjedra, manaferra dhe aronia  janë kultura produktive dhe të njëjtën kohe edhe fitimprurëse.

Për vjeljen dhe përkujdesjen e këtyre kulturave bujqësore janë të punësuar 4 punëtorë të rregullt, Ndërsa punëtorë sezonal janë punësuar diku 30-40 persona.

Familja Alija gjatë tërë ditës përkushtohet maksimalisht në këtë veprimtari, ata thonë se kanë arritur të kenë një standard të mirë jetësor. Kjo familje synon që ta zgjerojë edhe më shumë veprimtarinë e kultivimit të pemëve të imëta dhe ti plasojë produktet në tregun e jashtëm./TV Syri Vision/

Sipas sektorit të gjendjes civile në komunën e Gjakovës gjatë periudhës gjashtë mujore të vitit 2018 statistikat tregojnë se numri i lindjeve nuk ka ndryshuar nga viti i kaluar, mirëpo ka një numër më të madh të regjistrimit të vdekjeve të rregullta nga 195 sa kanë qenë vitin e kaluar këtë vit numri i tyre është rritur në 222 vdekje të rregullta.

Artikulli i plotë: Për 6 muaj 27 raste të vdekjeve më shumë se në vitin e kaluar ( Video)

Ka dy ditë që në shkollën e muzikës "Prenk Jakova" në Gjakovë është hap konkursi për pranimin e nxënësve për klasën e I-rë për vitin shkollor 2018/2019.Drejtori Kastriot Sada tha se dokumentacioni i nevojshëm është libreza e notave të shkollës fillore ndërsa afati i aplikimit është deri me 31 gusht. Kurse provimi pranues do të jetë me 1 shtator në ora 09:30 dhe po në këtë ditë do të bëhet edhe shpallja e rezultateve.

Por në këtë vit shkollor ky institucion ka edhe një risi.

Sipas udhëzimit administrativ shkolla e muzikës nuk do të ju ndaloj aplikimin edhe atyre nxënësve që kanë përfunduar klasën e dytë për instrumentet: piano, kitarë dhe harqe si dhe atyre nxënësve që kanë përfunduar klasën e katërt për instrumentet me frymë dhe perkusione, por me një kusht që këta nxënës të tregojnë sukses maksimal gjatë testimit. Kjo për arsye që të shikohet mundësia që në të ardhmen të avancohen këta nxënës./TV Syri Vision/ 

Ka shtatë vite që sportit gjakovar I është bashkuar klubi I basketbollit “Gjakova-Ylli 04”.Gjatë këtyre viteve ky klub ka treguar suksese të shumta dhe një gjë të tillë po e vazhdon edhe tani. Trajnerët thonë se këtu ka talent të basketbollit.

Artikulli i plotë: Basketbollistët e KB “Gjakova-Ylli 04” po tregojnë suksese edhe jashtë Kosovës (Video)

Përmes një postimi në rrejtin social facebook presidenti i vendit, Hashim Thaçi i është përgjigjur humanistes serbe Natasha Kandiq e cila përmes një letre dërguar Thaçit i ka kërkuar që t’ua mundësojë serbëve të Gjakovës që ta vizitojnë këtë vit kishën. Mirëpo një gjë e tillë nuk është mirëpritur nga nënat gjakovare të cilat kanë humbur më të dashurit e tyre. Nëna Ferdonije Qerkezi ka reaguar për këtë vendim. Ajo tha se kjo vizitë nuk duhet të lejohet pasiqë malli për objektet nuk mund të krahasohet me mallin e familjarëve tanë.

Ajo pati edhe një lutje për presidentin Thaqi.

Tashmë 20 vite janë bërë që nëna gjakovare bart në vete kujtime e dhimbje e vetme që nga 27 marsi i vitit 1999, pasi që forcat paramilitare serbe në luftën e fundit të Kosovës ia rrëmbyen asaj bashkëshortin Halimin me katër djemtë, Artanin, Armendin, Ardianin, dhe Edmondin. Ajo nuk mund ta harroj kurrë ditën kur policia serbe ia rrëmbeu familjarët dhe këtë histori e ka rrëfyer disa here edhe për televizionin Syri Vision./TV Syri Vision/

Tashmë këtyre gropave të rrugës regjionale që lidh komunën e Gjakovës me komunën e Junikut do të ju vije fundi. Kjo për faktin se sot në fshatin Ponoshec filluan punimet për rikonstrukturimin dhe asfaltimin e kësaj rruge. Në fillimin e punimve i pranishëm ishte ministri i infrastrukturës Pal Lekaj i shoqëruar nga zyrtarët e kuvendit komunal të Gjakovës. Ky projekt infrastrukturor është investim nga ministria e infrastrukturës dhe ka një kosto prej 700 mijë euro. Kyd he shumë projkete të tjera tregojnë se komuna e Gjakovës është bërë pjesë e hartës së investimeve nga qeveria kështu tha ministri Lekaj.

Ministri Lekaj përmendi edhe disa projekte tjera të rëndësishme të cilat do të realizohen në komuën e Gjakovës.

Kjo rrugë e lidh komunën e Gjakovës me Junikun dhe Deçanin, poashtu frekuentohet jo vetëm nga banorët e fshatërave të Rekës së Keqe por edhe të Malësisë së Gjakovës.Ky investim mirëprit nga banorët e kësaj ane.

Punimet për asfaltimin e kësaj rruge do të përfundojnë brenda afatit kohor prej 60 ditë pune. Ndër të tjera ministri Pal Lekaj është shprehur se të gjitha këto projekte infrastrukturore do të ndikojnë në zhvillimin rural, ekonomik e social të fshatrave dhe qytetit të Gjakovës si dhe do të rrisin në përgjithësi kapacitetet turistike të Kosovës./TV Syri Vision/

Nga ora 8 e mëngjesit të sotëm Këmbanat e kishës ortodokse në Gjakovë ranë për të thirrur besimtarët.Por përpos disa prej tyre që erdhën nga Hoqa dhe nga kisha e Deqanit të tjerë që ishte paralëmrëruar se do të vinin nuk erdhën.

Artikulli i plotë: Pelegrinët serbë nuk erdhën në Gjakovë, qytetarët protestuan (Video)

Përkundër faktit që në sezonin veror ka një fluks më të madh të qytetarëve dhe pjesëmarrësve në trafik, gjendja e sigurisë rrugore është më e mirë në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar duke u bazuar në statistikat e aksidenteve rrugore. Komandanti I trafikut rrugor, toger Albin Sahatqija tha se ka rënie të aksidenteve rreth 30%  dhe se gjatë kësaj periudhe nuk ka pasur asnjë aksident me pasoja fatale.

Artikulli i plotë: Sahatqija: Gjendja e sigurisë rrugore e mirë, ka rënie të aksidenteve rreth 30% (Video)

Përveq klasëve të rregullta gjatë tërë vitit, gjatë sezonës së verës, në Qendrën Krijuese BONEVET, janë mbajtur kampe të ndryshme. Për aktivitetet që u mbajtën gjatë kësaj sezone verore në kuadër të kampeve, ka folur administratorja e kësja hapësire, Zana Nallbani.

E pas sezonës verore, koha është për organizimin e klasëve të reja për periudhën 2018-2019

Që të ofrojë mbështetje profesionale për krijuesit e rinj, BONEVET është pasuruar edhe me pjesëtarë të rinj të ekipit, të cilët do të ndihmojnë në plotësimin e planprogramit të klasëve, me fokus të veqantë matematikën. Nallbani ka përmendur edhe projekte të reja që do të implementohen brenda hapësirës.

Të interesuarit për t’u bërë pjesë e BONEVET-it mund të vizitojnë hapësirat e saj për të marrë cfarëdo informacioni mundësi regjistrimi, apo mund të vizitojnë faqen zyrtare të saj në internet./Tv Syri Vision/

Në një intervistë për Tv Syri Vision kryetari i Lëvizjes VV Albin Kurti ka thënë se meqenëse është paralajmëruar takimi i tretë i presidentit të Kosovës me atë të Serbisë ne konsiderojmë se bisedimet po zhvillohen pa mandate nga Kuvendi i Republikës së Kosovës.

Kurti me këtë rast ka përmendur zhvillimet e fundit të luginën e Preshevës se pastrimin e territorit nga shqipëtarët  që aktualisht po bën shteti serb.

Kryetari i Vetëvendosjes Albin kurti në këtë intervistë ka potencuar se në vjeshtën që kemi përpara zhvillimet politike i sheh si shumë të tensionuara .

Kurti ka thënë se LVV por edhe vetë se qytetarët nuk duhet të lejojnë as autonomi për veriun, e as ndarje të Kosovës./Tv Syri Vision/

Një shofer I autobusit  të agjencisë turistike “Meti Komerc” është ndaluar nga policia në vendkalimin kufitar “Dheu I Bardhë” .

Artikulli i plotë: Ndalohet shoferi i “Meti Komerc” në vendkalimin kufitar në Bujanovc, Policia e Bujanovcit e dergon...

Pas 75 ditësh qendra rekreative Shkugëza do të ketë 4 kilometra me shtigje për ecje, kështu tha kryetari I komunës Ardian Gjini gjatë ceremonisë së fillimit të punimeve. Ky projekt është në kuadër të drejtorisë për zhvillim ekonomik dhe punimet për këto shtigje do ti kushtojnë kuvendit komunal rreth 120 mijë euro.

Artikulli i plotë: Fillon ndërtimi i shtigjeve për ecje në Shkugëz (Video)

Në fshatin Lubizhdë të Hasit sot është bërë inaugurimi për furnizimin me ujë të pijshëm, në kuadër të projektit “Rehabilitimi I sistemeve rurale të ujësjellësit në zonën e shërbimit të kompanisë rajonale të ujësjellësit “Gjakova”.

Artikulli i plotë: Inaugurohet rrjeti I furnizimit më ujë në fshatin Lubizhdë të Hasit (Video)

Në pazarin e vjetër të qytetit të Gjakovës u organizua një natë verore ndryshe prej herave tw tjera. “Gjakova feston” është aktiviteti I radhës I cili u organizua nga kuvendi komunal I Gjakovës. Kjo festë është dedikuar për bashkatdhetarët, për ata që shkrijnë mundin e tyre gjatë tërë vitit jashtë atdheut dhe pushimin e bëjnë në sofrën ku janë rritur. 

Artikulli i plotë: Me koncert festiv Gjakova feston për bashkatdhetarët (Video)

Artikuj te tjere...

Reklamoni këtu

 

Kontakt info:


Rruga: Kolë LLeshi nr28
Gjakovë
Kosovë
50000
 info@syri-vision.tv
 +383390329777
 +38344666190

marketing