Një shofer I autobusit  të agjencisë turistike “Meti Komerc” është ndaluar nga policia në vendkalimin kufitar “Dheu I Bardhë” .

Artikulli i plotë: Ndalohet shoferi i “Meti Komerc” në vendkalimin kufitar në Bujanovc, Policia e Bujanovcit e dergon...

Pas 75 ditësh qendra rekreative Shkugëza do të ketë 4 kilometra me shtigje për ecje, kështu tha kryetari I komunës Ardian Gjini gjatë ceremonisë së fillimit të punimeve. Ky projekt është në kuadër të drejtorisë për zhvillim ekonomik dhe punimet për këto shtigje do ti kushtojnë kuvendit komunal rreth 120 mijë euro.

Artikulli i plotë: Fillon ndërtimi i shtigjeve për ecje në Shkugëz (Video)

E filluan aksionin tek stacioni i autobusëve. Të gjitha njesitet relevante të stacionit policor në Gjakovë si dhe njesitet rajonale sot kanë dalur në teren për të realizuar fushatën vetëdijesuese “Së bashku për një siguri më të madhe”.

Artikulli i plotë: Njesitet e stacionit policor në Gjakovë fillojnë fushatën “Së bashku për një siguri më të madhe”...

Në pazarin e vjetër të qytetit të Gjakovës u organizua një natë verore ndryshe prej herave tw tjera. “Gjakova feston” është aktiviteti I radhës I cili u organizua nga kuvendi komunal I Gjakovës. Kjo festë është dedikuar për bashkatdhetarët, për ata që shkrijnë mundin e tyre gjatë tërë vitit jashtë atdheut dhe pushimin e bëjnë në sofrën ku janë rritur. 

Artikulli i plotë: Me koncert festiv Gjakova feston për bashkatdhetarët (Video)

Sot filluan punimet për ndërtimin dhe asfaltimin e rrugës e cila lidh fshatin Molliq me pjesën turistike të Potokut. Për të inspektuar fillimin e këtyre punimeve erdhi kryetari I komunës së Gjakovës Ardian Gjini së bashku me drejtorin për shërbime publike Shkumbin Kastratin.

Artikulli i plotë: Filluan punimet për asfaltimin e rrugës që lidh fshatin Molliq-Potok (Video)

Sot në qytetin e Gjakovës është realizuar kampanja vetëdijesuese kundër përdorimit të telefonave gjatë vozitjes e cila shërbën si thirrje e radhës për ngasësit e automjeteve që të kenë kujdes të shtuar gjatë vozitjes.

Artikulli i plotë: Në Gjakovë realizohet kampanjë vetëdijesuese për kujdes gjatë vozitjes (Video)

Banorët e fshatit Ujz 2 të komunës ë Gjakovës kanë hallë me infrastrukturë. Përveq rrugës atyre iu mungon edhe rrjeti i ujësjellësit si dhe kanë një rrjet të dobët të energjisë elektrike. Mirëpo sipas zyrtarëve komunal shumë shpejt në këtë fsaht do të bëhet asfaltimi i rrugës “Martirët e Ujzit”

Artikulli i plotë: Banorët e fshatit Ujz 2 kanë halle me infrastrukturë të përgjithshme (Video)

Është vënë gurthemeli për ndërtimin e “Qendrës së Edukimit jo-formal për Rini” në fshatin Pjetërshan të Gjakovës. Në këtë ceremoni të pranishëm ishin përfaqësues nga institucionet lokale të Gjakovës,përfaqësues nga niveli qëndror, si dhe banorë të kësaj ane.

Artikulli i plotë: Vëhet gurthemeli i qendrës së edukimit jo-formal për rini në Gjakovë (Video)

Ka përfunduar Kampionati Ballkanik për femra U17. Pas pesë ditë ndeshjesh mjaft interesante të cilat u zhvilluan në sallën e sporteve “Shani Nushi” në Gjakovë, përfaqësuesja e Malit të Zi arriti të shpallet Kampion Ballkanik pa asnjë humbje.

Artikulli i plotë: Mali i zi Kampione Ballkanike në volejboll për femra U17 )

Pothuajse në të gjitha vend stacionet e autobusëve nëpër rrugët kryesore të Kosovës janë të vendosura këto busshalltera, apo kabina të pritjes të cilat në shumicën e rasteve janë të dëmtuara apo jasht funksionit. Mirëpo përkundër kësaj në Kosovë  ndodhet një  fabrikë e cila bënë prodhimin e këtyre kabinave. Bëhet fjalë për fabrikën Shkumbini AG  e cila ndodhet në fshatin Prapaqan të Deçanit.

Artikulli i plotë: Shkumbin AG e vetmja fabrikë në Ballkan që prodhon beton garazhda, kabina të stacionit (Video)

Një tjetër rrugë që është duke u rregulluar po I shtohet infrastrukturës së përgjithshme në qytetin e Gjakovës. Bëhet fjalë për rrugën “Nimon Ferizi” ecila është në afërsi të shkollës fillore “Yll Morina”.

Artikulli i plotë: Ja cilat janë projektet infrastrukturore që po realizohen këto ditë në qytetin e Gjakovës (Video)

Infrastruktures së pergjithshme të qytetit të Gjakovës po i shtohen edhe dy segmente rrugore të cilat janë pjesë e lagjes "Blloku i ri". Në fillimin e punimeve i pranishëm ishte kryetari i komunës së Gjakoves Ardian Gjini dhe drejtori i sherbimeve publike Shkumbin Kastrati.

Artikulli i plotë: Gjakovë, sot filluan punimet në asfaltimin e dy segmenteve të rrugës “Besë Imami” (Video0

Pas marrëveshjes së arritur me Kuvendin Komunal të Gjakovës, për mirëmbajtjen e parqeve në këtë qytet, po kujdeset Kompania Rajonale e Mbeturinave “Cabrati.

Artikulli i plotë: Qela: KRM "Çabrati" po angazhohet maksimalisht për mirëmbajtjen e hapësirave të gjelbra në Gjakovë...

Organizata joqeveritare “Roma in Action” dhe ajo “Ec Vetë” së bashku me zyrën e punësimit dhe zyrën për komunitete dhe kthim në Gjakovë, kanë mbajtur takim me të rinj të komuniteteve jo-shumicë. Ishte ky një sesion informues lidhur me shpalljet e fundit nga Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale.

Përfaqësuesi nga zyra e punësimit në Gjakovë, ka dhënë detaje rreth programit për praktikë në punë, pjesë e të cilit mund të bëhen të të rinj dhe të reja të Kosovës pa dallim.

 Pallaska ka dhënë detaje edhe për programin e subvencioneve për plan biznese.

Këto mundësi për punësim dhe subvencione, përkrahen nga GIZ-i gjerman dhe UNDP, dhe implementohen nga Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale. Detajet rreth këtyre shpalljeve gjenden edhe në faqen zyrtarë të ministrisë përkatëse./Tv Syri Vision/

Në fshatin Sheremet të komunës së Gjakovës sot u mblodhën familjarë, miq, përfaqësues të kuvendit komunal, zyrtarë policor, veteranë e bashkëluftëtarë të UÇK-së dhe banorë të kësaj ane për të nderuar jetën dhe veprën e dëshmorit të kombit Shaban Golaj me rastin e 20-të vjetorit të rënies së tij.

Artikulli i plotë: Në 20-të vjetorin e rënies së Shaban Golaj zbulohet pllaka përkujtimore (Video)

Në Gjakovë është mbajtur koncert nga orkestra ballkanike e të rinjve, në kuadër të prijektit “Muzika një urë lidhëse në mes popujve”. Shkolla e muzikës për paqe 2018 hyn në vitin e saj të pestë si projekt, i cili bën bashkë 100 nxënës nga shtete të ndryshme të botës.

E instrumentistët janë shprehur tejet të kënaqur me punën që kanë bërë së bashku, por edhe pritjen që u bëri publiku në Gjakovë

Në këtë koncert, të pranishëm njohës të muzikës, nxënës të shkollës “Prenk Jakova” në Gjakovë, por edhe përfaqësues nga Kuvendi Komunal i Gjakovës, të cilët poashtu mbështetën këtë eveniment muzikor.

Projekt “Muzika një urë lidhëse në mes popujve” synon jo vetëm shkëmbimin e përvojave në sektorin muzikor por gjithashtu shkëmbimin e praktikave të mira dhe performimin e përbashkët në koncerte dhe festivale./Tv Syri Vision/

Dje rreth ores 12:00 policia në Gjakovë ka marr informatë për të shtëna me armë zjarri në bjeshkët e fshatit Babaj i Bokës. Policia menjëherë ka dal në vendin e ngjarjes dhe aty nga dëshmitarët është kuptuar se ishte plagosur me armë zjarri një femër me inicialet N.L e moshës 39 vjeqare, shtetase e Shqipërisë e cila nga personat në vend ngjarje ishte sjellur në spitalin e Gjakovës për trajtim mjeksorë.
Artikulli i plotë: Plagoset me armë zjarri një femër në bjeshkët e Babaj të Bokës,viktima jashtë rrezikut për jetë...

Po vazhdojnë të luhen ndeshjet në kuadër të kampionatit ballkanik në volejboll U17 që po mbahet në Gjakovë.Dje janë zhvilluar tri ndeshje ndërmjet përfaqësueseve të cilat janë pjesëmarrëse e këtij aktiviteti sportiv.

Artikulli i plotë: Ja cilat janë rezultatet e ndeshjeve të kampionatit ballkanik U17 në Gjakovë dhe sukseset e KF...

Artikuj te tjere...

Reklamoni këtu

 

Kontakt info:


Rruga: Kolë LLeshi nr28
Gjakovë
Kosovë
50000
 info@syri-vision.tv
 +383390329777
 +38344666190

marketing