Zelensky: Krimet e Rusisë nuk do të mbeten pa përgjigje pas shtatë të vrarëve të dielën

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskiy premtoi drejtësi pasi bombardimet ruse vranë shtatë persona – përfshirë një foshnjë 22-ditore – dhe plagosën të paktën 22 të tjerë Kherson të dielën.

Zyrtarët lokalë në rajonin jugor, të cilin Kievi e çliroi një pjesë të vitit të kaluar, kanë shpallur ditë zie për të hënën.

Pesë persona mbetën të vrarë nga granatimet në fshatin Shyroka Balka, mes të cilëve një familje me katër anëtarë. Dy persona të tjerë, duke përfshirë pastorin e një kishe, u vranë në fshatin fqinj Stanislav.

Më vonë në mbrëmje të së dielës, qeveria lokale e Kherson tha se një sulm i ri ajror dhe bombardim artilerie kishte plagosur një grua 31-vjeçare dhe një burrë dhe kishte dëmtuar të paktën 12 shtëpi në qytetin e Bilozerka. Ai tha gjithashtu se tre bomba ajrore të drejtuara kishin dëmtuar disa shtëpi në fshatin Odradokamianka.

Në fjalimin e tij të natës, Zelenskiy tha se deri në orën 18:00 kishte 17 raportime për bombardime vetëm në rajonin Kherson të dielën, si dhe incidente në rajonet e Mykolaiv, Zaporizhzhia, Donbas, Kharkiv dhe në zonat kufitare në verilindje të Ukrainës.

“Nuk ka ditë që e keqja ruse të mos marrë përgjigjen tonë krejtësisht të drejtë”, tha ai, duke shtuar se nuk do të “lërë asnjë nga krimet e Rusisë pa përgjigje”./Sinjali/

Read Previous

Pas një pushimi tre-javor, rikthehen seancat

Read Next

Papunësia në Kosovë bie në 10.8 për qind, më e ulëta që nga paslufta