Xhaka as i vaksinuar, as i shëruar nga COVID-19

Kombëtarja zvicerane duhet të afrohet përsëri me tifozët nën trajnerin e ri Murat Yakin. Ekspedita zvicerane menjëherë u tregua se ishte pranë përkrahëseve të hënën kur ata lëvizën së bashku në Bazel, raporton Blick.ch.

Federata Zvicerane e Futbollit njoftoi të mërkurën në mbrëmje pak para miqësore kundër Greqisë në Bazel : “Granit Xhaka nuk do të jetë në dispozicion të kombëtares zvicerane në ndeshjen ndërkombëtare kundër Greqisë në Bazel. Kapiteni i ekipit kombëtar rezultoi pozitiv me Covid”.

SFV më tej shkruan: “Xhaka u diagnostikua me simptoma në mëngjesin kur do të luhej ndeshja, ku u izolua menjëherë në dhomën e tij. Një test i shpejtë doli negativ, testi i mëvonshëm i PCR, i kryer për të qenë në anën e sigurt, prodhoi një rezultat pozitiv në mbrëmje”.

Një test tjetër PCR të enjten

Xhaka mbeti jashtë kontaktit me shokët e tij të skuadrës gjatë gjithë ditës. SFV shpjegon më tej: “Ai do të bëjë një test tjetër PCR të enjten. Mjeku i kantonit të Baselland nuk urdhëroi marrjen e masave të mëtejshme për ekipin sepse lojtarët e tjerë në ekipin kombëtar, të gjithë ose janë të vaksinuar ose janë shëruar. Një anëtar i stafit duhej të hynte në karantinë”.

Gjatë pushimit të ndeshjes miqësore kundër Greqisë, shefi i komunikimit të SFV Adrian Arnold shpjegon: “Granit Xhaka nuk ishte i vaksinuar. Ai është një lojtar që nuk është i vaksinuar. Ne ia lamë këtë secilit lojtar, është një vendim personal i secilit lojtar – ashtu si çdo person tjetër në Zvicër. Ne kemi lëshuar një rekomandim që të gjithë të vaksinohen. Por, ai vendosi për veten e tij personalisht. Dhe është gjithashtu e drejta e tij të mos vaksinohet”.

“Të gjithë lojtarët e tjerë në ekip janë vaksinuar ose janë shëruar – kështu që ata janë pak a shumë të sigurt, të paktën nga pikëpamja mjekësore. Njëri nuk është kurrë plotësisht i sigurt. Prandaj, ne kemi një shkallë shumë të lartë të vaksinimit. Tani, për fat të keq, Graniti u infektua. Nga pikëpamja sportive, është turp për ne në këtë moment të rëndësishëm”.

Arnold pyetet nëse dikush është përpjekur ta mbrojë Xhakën si një lojtar të pavaksinuar më shumë se të tjerët: “Ne të gjithë jemi përpjekur gjithmonë t’i përmbahemi protokollit të rikthimit në lojë të FIFA-s. Ne ende po mbajmë distancën, kemi maska ​​në takime, jemi përpjekur të futemi në këto ndeshje ndërkombëtare sa më të sigurt të jetë e mundur. Në fund, ju gjithashtu duhet të thoni: Falë kuotës së lartë të vaksinimit në ekip dhe për shkak se kaq shumë lojtarë kanë këto antitrupa, ne tani nuk kemi njerëz të tjerë nga ekipi që duhet të karantinohen ose të izolohen”.

A mund të luajë Xhaka në ndeshjen kualifikuese të Kupës së Botës kundër Italisë të dielën? Arnold: “Ne ende kemi shpresë. Të enjten ai do të bëjë një test tjetër PCR. Është rasti që pardje ai kishte një test negativ PCR, të mërkurën në mëngjes një test të shpejtë negativ, tani fatkeqësisht një pozitiv. Kështu që ne ende kemi shpresën se testi të enjten do të jetë negativ”.

Ditë të vështira për Xhakën

Nuk janë pikërisht ditët e Granit Xhakës. Ylli i Arsenalit udhëtoi për në Basel me një karton të kuq në bagazhin e tij, të cilin e mori në ndeshjen e fundit kundër Manchester City pas një ndërhyrje të keqe. Pastaj shumë kritika ranë mbi të. “E pafalshme”, thuhej në gazeta. “Unë jam i zemëruar”, tha trajneri i tij Mikel Arteta.

Sidoqoftë, Xhaka udhëtoi për në Bazel me një humor të mirë, duke qeshur para mediave të hënën. Testi pozitiv i coronavirusit, megjithatë, me siguri do t’i ketë dhënë më pak kënaqësi. /Telegrafi/

Read Previous

Sipas BE-së takimi Kurti-Vuçiq do të zhvillohet në një kohë të përshtatshme

Read Next

​Mbi 90% të pacientëve të shtrirë në Mjekësinë Sportive janë me oksigjenoterapi