Tajvani: Kina dëshiron të na ‘eliminojë’

Kina e konsideron aneksimin dhe “eliminimin” e Tajvanit si kauzën e saj të madhe kombëtare, tha sot presidenti tajvanez Lai Tsing-te. Kina e konsideron Tajvanin provincën e saj dhe presidenti Lai ka qenë nën sulme të vazhdueshme personale që nga marrja e detyrës muajin e kaluar.

Kina kreu stërvitje në shkallë të gjerë rreth ishullit menjëherë pas inaugurimit të tij.

Lai thotë se vetëm populli tajvanez mund të vendosë për të ardhmen e tyre dhe ka sugjeruar vazhdimisht bisedime në Pekin, gjë që pala tjetër e refuzon.

Lai, në ngjarjen ku morën pjesë zyrtarë të lartë ushtarakë dhe gjithashtu diplomati i lartë amerikan në Kaohsiung, Neil Gibson , u theksoi kadetëve se ata duhet të mbrojnë Tajvanin, të mos lejojnë që ai të aneksohet nga Kina, duke këmbëngulur se e ardhmja e ishullit mund të gjykohet vetëm nga popullit të tij.

“Ne me të vërtetë duhet të jemi në gjendje të dallojmë veten nga armiqtë tanë dhe midis miqve dhe armiqve dhe nuk mund të pranojmë kurrë disfatizmin e ‘beteja e parë është beteja e fundit’,” tha Lai, duke iu referuar teorisë se Tajvani do të shembet nëse Kina nisi një sulm.

Kina thotë se çdo lëvizje e Tajvanit për të shpallur zyrtarisht pavarësinë do të shkaktonte një operacion ushtarak.

Qeveria aktuale në Taipei këmbëngul se Tajvani është tashmë një vend i pavarur, Republika e Kinës, dhe se nuk ka plane ta ndryshojë këtë./abcnews.al

Read Previous

Vdes personi i dytë nga vapa e madhe në Qipro

Read Next

Dramë me pengje në qendrën ruse të paraburgimit