Stoltenberg paralajmëron se NATO duhet të përgatitet për ‘lajme të këqija’ nga Ukraina

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg paralajmëroi se aleanca ushtarake perëndimore duhet të jetë gati për lajme të këqija nga fronti ukrainas, ndërsa Kievi vazhdon të mbrohet kundër pushtimit gjithëpërfshirës të Rusisë.

“Luftërat zhvillohen në faza”, tha Stoltenberg në një intervistë të shtunën me transmetuesin gjerman ARD. “Ne duhet të mbështesim Ukrainën si në momente të mira ashtu edhe në të këqija”.

“Ne gjithashtu duhet të përgatitemi për lajme të këqija”, shtoi Stoltenberg, pa qenë më konkret, shkruan Politico.

Komentet e tij vijnë ndërsa aleatët perëndimorë po debatojnë mbi municionet dhe ndihmën financiare për Ukrainën, dhe ndërsa Moska rrit nivelet e trupave të saj.

Presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi një dekret të premten për të rritur numrin e ushtarëve me rreth 170,000 në një total prej 1.3 milion.

Stoltenberg u bëri thirrje anëtarëve të NATO-s që të rrisin prodhimin e municioneve, duke u ankuar për gjendjen e fragmentuar të industrisë së mbrojtjes evropiane.

“Ne nuk jemi në gjendje të punojmë aq ngushtë së bashku sa duhet,” tha ai, duke u kërkuar qeverive të shikojnë përtej interesave të tyre kombëtare.

Një fitore për Putinin nuk do të ishte vetëm një tragjedi për Ukrainën, por do të paraqiste gjithashtu një rrezik për pjesën tjetër të aleatëve, paralajmëroi Stoltenberg.

“Sa më shumë të mbështesim Ukrainën, aq më shpejt do të përfundojë lufta”.

/Telegrafi/

Read Previous

​Bislimi: Mbështetja e studentëve me nevoja të veçanta s’është thjesht detyrë programore, por edhe mision

Read Next

Ilir Shaqiri rrëfen si e shkroi tekstin e këngës “Yjet e Gjakovës”