• 28 May, 2022

Spanja do të aplikojë ‘ditë leje të ciklit menstrual’, ja si do të funksionojë

Spanja mund të bëhet vendi i parë perëndimor që lejon gratë të marrin disa ditë “leje menstruale” nga vendi i punës çdo muaj, sipas legjislacionit të ri të propozuar që do të zbulohet javën e ardhshme.

Qeveria spanjolle pritet të miratojë masën si pjesë e një projektligji më të gjerë për shëndetin riprodhues dhe të drejtat e abortit, detajet e të cilit pritet të zbulohen të martën, sipas medias kombëtare.

Ligji i propozuar do të prezantojë të paktën tre ditë leje çdo muaj për gratë që vuajnë nga dhimbje të forta gjatë periodave, sipas gazetës El Pais.

Gazeta raporton se kjo “leje me mbikëqyrje mjekësore” mund të zgjatet edhe në pesë ditë për gratë me periudha invaliditeti që vuajnë nga ngërçe të rënda, të përziera, marramendje dhe të vjella.

Në mbarë botën, pushimi menstrual aktualisht ofrohet vetëm në një numër të vogël vendesh, duke përfshirë Japoninë, Tajvanin, Indonezinë, Korenë e Jugut dhe Zambinë.

Sipas Shoqatës Spanjolle të Gjinekologjisë dhe Obstetrikës, rreth një e treta e grave që kanë menstruacione vuajnë nga dhimbje të forta të njohura si dismenorrhea.

Simptomat përfshijnë dhimbje akute abdominale, diarre, dhimbje koke dhe temperaturë.

“Kur problemi nuk mund të zgjidhet mjekësisht, ne mendojmë se është shumë e arsyeshme që duhet të ketë paaftësi të përkohshme lidhur me këtë çështje”, tha Ángela Rodríguez, Sekretarja e Shtetit për Barazinë dhe kundër Dhunës Gjinore e Spanjës, për gazetën El Periodico në një intervistë të fundit.

“Është e rëndësishme të sqarohet se çfarë është një periudhë e dhimbshme, nuk po flasim për një shqetësim të lehtë, por për simptoma serioze si diarre, dhimbje koke të forta, temperaturë”, shtoi ajo.

Projektligji do të ulë gjithashtu TVSH-në për produktet e higjienës femërore në dyqane dhe do t’i bëjë produktet e periodave të disponueshme falas në shkolla dhe qendra arsimore.

Burimi: Euronews

Read Previous

Çmimet e veturave të përdorura, 10 modelet më të kërkuara në treg

Read Next

Rohde: Gjermania mbështet anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës