• 22 March, 2023

ShSKUK: 917 pacientë të hospitalizuar, 753 të konfirmuar me COVID

Në klinikat COVID të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës dhe spitalet e përgjithshme, sipas raportit të punës për datën 29 mars 2021, janë duke trajtuar 917 pacientë.

753 raste janë të konfirmuara me Sars-Cov-2.78 pacientë janë të dyshuar, në pritje të rezultateve.33 pacientë janë në gjendje të rënduar shëndetësore704 janë nën asistim të okisgjeno-terapisë./Ekonomiaonline

Në QKUK janë të shtrirë 364 pacientë:308 të konfirmuar me Sars Cov-28 në gjendje të rënduar313 me oksigjeno-terapi.

Numri i pacientëve të shtrirë sipas klinikave:

Klinika Infektive, 119 pacientëKlinika Infektive II ( Mjekësia Sportive), 91pacientë

Klinika Infektive III ( Interno), 39 pacientëKlinika e Pulmologjisë, 82 pacientë

Klinika e Gjinekologjisë, 11 paciente Mjekimi Intensiv -COVID, 15 pacientë

Klinika e Pediatrisë, 7 pacientëNë spitalet e përgjithshme janë të shtrirë 553 pacientë:445 të konfirmuar pozitivë19 në gjendje të rënduar shëndetësore391 me oksigjeno-terapi

Numri i pacientëve të shtrirë, sipas spitaleve të përgjithshme:

Spitali i Prizrenit, 133 pacientë

Spitali i Gjakovës, 95 pacientë

Spitali i Pejës, 80 pacientëSpitali i Gjilanit, 119 pacientë

Spitali i Ferizajt, 66 pacientë

Spitali i Mitrovicës,38 pacientë

Spitali i Vushtrrisë, 22 pacientë

Read Previous

​Ekspertët: Pritjet e mëdha nga Qeveria e re, vështirë të realizueshme

Read Next

Vitia: Procesi i vaksinimit antiCOVID-19 fillon nesër. Ja kush do vaksinohen të parët