Real Madridi përdorë strategjinë e Barcelonës, aktivizon levën ekonomike për rinovimin e Bernabeut

Barcelona tërhoqi shumë kritika për përdorimin e ‘levave të saj ekonomike’ këtë verë, në realitet një shitje të aseteve, megjithatë ka dalë se Real Madridi ka bërë një marrëveshje të ngjashme.

Klubi katalunas shiti pak më pak se 50 për qind të Barca Studios dhe 25 për qind të të drejtave të tyre televizive për La Ligën gjatë 25 viteve të ardhshme. Kjo e fundit ishte një marrëveshje me firmën amerikane të investimeve Sixth Street.

Gjatë Asamblesë së Përgjithshme të Real Madridit, siç mbulohet nga Diario AS, Florentino Perez konfirmoi se Los Blancos kishte hyrë në një marrëveshje me të njëjtën kompani.

“Në aspektin ekonomik, pandemia do të thoshte që ne humbëm 200 milionë euro të ardhura. Sezonin 2019-20, falë një uljeje bujare dhe drastike (të pagave) nga të gjithë, arritëm të mbyllim rezultatet (e llogarive) në të zezë”.Reklama

“Pothuajse e njëjta gjë ishte në 2020-21, duke qenë se, për shembull, ne mund të mbështeteshim vetëm në një frekuentim normal në stadium, tashmë të reduktuar për punën e stadiumit, nga fundi i shkurtit. Së fundmi kemi arritur në një marrëveshje për 20 vitet e ardhshme për 360 milionë euro me Sixth Street dhe Legends, menaxhuesit më të mirë të stadiumeve në botë”.

Sipas Sport, i cili përcolli informacionin nga Sëiss Ramble, ajo marrëveshje ishte në këmbim të 30 për qind të të ardhurave nga stadiumi i ri Santiago Bernabeu. Nëse nuk do të ishte për atë marrëveshje, Los Blancos do të kishte bërë një humbje prej 127 milionë euro për sezonin e kaluar në vend të një fitimi prej 13 milionë eurosh.Reklama

Real Madrid's new Santiago Bernabéu Stadium aims to reset 'benchmark in  entertainment' | Stadia Magazine

Natyrisht kjo duhet marrë në kontekst.Do të thotë se një pjesë e marrëveshjes me Sixth Street dhe Legends lejon një kompani me ekspertizë në menaxhimin e stadiumit dhe nxjerrjen e të ardhurave maksimale në tërësi.

Ndërkohë, ky nuk është rasti për marrëveshjen e Barcelonës për të drejtat televizive dhe nuk ka dyshim se veprimet e tyre këtë verë ishin rezultat i dëshirës së tyre për të zgjeruar diferencën e tyre të pagave dhe opsionet e rekrutimit. Megjithatë, Joan Laporta mund të protestojë se në rastin e Barca Studios, Blaugranasit do të jenë në gjendje të përmirësojë prodhimin e tyre nga një filial që nuk po fitonte shumë para më parë. /Telegrafi/

Read Previous

Drejtori i CIA-s: Nëse cënohet, Putin mund të jetë shumë i rrezikshëm dhe i pamatur

Read Next

Tragjedia në Indonezi/ UEFA merr vendimin e rëndësishëm për ndeshjet e kësaj jave