Parqet më të bukura natyrore të Evropës

Vizitorët në rajonin e largët verilindor të Finlandës, nëse janë me fat, mund të shohin shkarazi ujqërit, drerët dhe arinjtë e murrmë. Parku Kombëtar Hossa shquhet për pyjet e dendur halore dhe liqenet me ujin e pastër kristal, të cilët janë idealë për alpinistët që duan të dalin nga shtigjet alpine në rrugën e rrahur.

Parku Sarek, Suedi me dritat polare

Parku Sarek, Suedi nën magjinë e dritave polare, Aurorea BorealisFotografi: Gunar Streu/Zoonar/picture alliance

Parku Kombëtar Sarek, Suedi

Ata që dëshirojnë të përjetojnë shkretëtirën e paprekur nordike duhet të shkojnë në Parkun Kombëtar Sarek të Suedisë. Zona e madhe dhe krejtësisht e pabanuar është një parajsë për turistët me shpirt për aventurë në natyrë. Rezervati përmban disa nga malet më të larta të Suedisë, si dhe shumë akullnaja. Me pak fat, vizitorët mund të përjetojnë edhe magjinë e Aurora Borealis, dritat polare.

Parku Kombëtar Jotunheimen, Norvegji

Jotunheimen, parku kombëtar në Norvegji
Jotunheimen, parku kombëtar në NorvegjiFotografi: Moritz Wolf/imageBROKER/picture alliance

Ky rezervat natyror 3500 kilometra katrorë në Norvegjinë jugore është një arratisje ideale për adhuruesit e peizazheve malore që të mahnisin. Jotunheimen, që përkthehet “shtëpia e gjigantëve”, përmban gjithashtu liqene të shumta mbresëlënëse. Liqeni Gjende, që duhet parë patjetër, merr ngjyrën e tij të gjelbër smerald nga shkrirja e akullnajave.

Shkëmbijtë me gurë ranorë të Elbës mes Gjermanisë dhe Republikës Çeke

Formacionet shkëmbore përgjatë Elbës
Formacionet shkëmbore përgjatë ElbësFotografi: Michal Fludra/NurPhoto/picture alliance

Ky varg i thyer malor, që shtrihet në kufirin gjermano-çek, ofron shtigje fantastike ecjeje për entuziastët dhe fillestarët. Dhe pamjet nga Decunsky Sneznik, mali më i lartë i rajonit në anën çeke të kufirit, nuk janë thjeshtë mahnitëse.

Rezervat Natyrore High Fens, Belgjikë dhe Gjermani

Pejzazh nga pylli moçalor High Fens
Pejzazh nga pylli moçalor High FensFotografi: Reiner Conrad/Zoonar/picture alliance

Ky rajon përgjatë kufirit gjermano-belg ka një nga pyjet moçalore të fundit të mbetura të Evropës, që mund të eksplorohet duke ecur mes përmes zonave moçalore falë një rrjeti të tërë udhësh druri e urash të ngritura enkas për vizitorët. Mesatarja e lartë e reshjeve vjetore të zonës dhe nivelet e lagështisë kanë krijuar një ekosistem unik në këtë pyll.

Liqenet e Plitvicës, Kroaci

Ujëvarat e Plitvicës, Kroaci
Ujëvarat e Plitvicës, KroaciFotografi: Chun Ju Wu/Zoonar/picture alliance

Parku Kombëtar i Liqeneve të Plitvicës është një nga më të vjetrit dhe më të mëdhenjtë e këtij lloji në Kroaci. E vendosur në zonën malore karstike të vendit, ajo është e njohur për liqenet dhe ujëvarat e saj të bukura, të ndërlidhura. Këto panorama vizitorëve mund t’u kujtohen edhe nga filmat e shumtë të xhiruar këtu.

Liqeni i Shkodrës, Mali i Zi dhe Shqipëria

Imazh nga liqeni i Shkodrës
Imazh nga liqeni i ShkodrësFotografi: M. Woike/blickwinkel/picture alliance

Liqeni i Shkodrës është sipërfaqja më e madhe e ujit në Gadishullin Ballkanik, megjithëse madhësia e tij e saktë ndryshon në varësi të sezonit. Shkoni këtu nëse ju pëlqejnë manastiret idilike të ishujve, vëzhgimi i shpendëve ose thjesht mund të zhyteni në natyrën e virgjër.

Cinque Terre, Itali

Itali, Cinque Terre
Cinque Terre dallohet për natyrën dhe arkitekturën në majat e kodrave mbi detFotografi: Nikolai Sorokin/Zoonar/picture alliance

Ky brez bregdetar në Liguria, në veriperëndim të Italisë, është i famshëm në botë për fshatrat e tij piktoreskë dhe shtigjet e mëdha. I regjistruar si një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s më 1997, ai është i përsosur për shëtitje, relaksim dhe harxhim të kalorive falë hiking. Sidoqoftë, mund t’i rifitoni ato kalori shpejt, pasi zona është gjithashtu e njohur për kuzhinën e saj.

Calanques, Francë

Calanaques, parku kombëtar, Marsejë, Francë
Calanaques, parku kombëtar, Marsejë, FrancëFotografi: P. Royer/blickwinkel/picture alliance

Parku Kombëtar Calanques, afër qytetit port francez të Marsejës, shtrihet përgjatë bregut të Mesdheut me pamjet e tij mahnitëse. Gjiret e tij si fiorde dhe pasuria e tij e florës dhe faunës u zgjojnë ndjenjën e parajsës në tokë adhuruesve të natyrës, veçanërisht alpinistëve dhe çiklistëve.

Parku Kombëtar Ordesa y Monte Perdido, Spanjë

Humnera Rio Yaga në parkun kombëtar spanjoll Ordessa
Humnera Rio Yaga në parkun kombëtar spanjoll OrdessaFotografi: M. Woike/blickwinkel/picture alliance

I ndodhur në vargmalin spanjoll Pyreneve, Parku Kombëtar Ordesa y Monte Perdido përmban lugina të zhytura dhe majat malore me borë, pyje të gjelbëruar dhe bollëk të kafshëve të egra. Zona është ideale për shëtitje, ngjitje shkëmbinjsh ose thjesht për të shijuar pamjet mahnistëse. /DW

Read Previous

McGregor me dhuratë speciale për Joshuan para duelit me Helenius

Read Next

VIDEO/ Momenti kur disa turistë i mbijetojnë shembjes së një mase shkëmbore në një plazh të Anglisë