Para aksidentit me autobus, një zjarr në Bullgari la të vdekur 9 persona

Nëntë persona vdiqën në një shtëpi kujdesi në fshatin lindor bullgar, Royak dhe disa prej banorëve në këtë objekt janë helmuar me gaz, tha të hënën një zyrtar i lartë i Ministrisë së Brendshme të Bullgarisë.

Zjarri, që shpërtheu në kultim e drunjtë të qendrës në orët e vona të së hënës, është shuar dhe shtëpia e kujdesit është evakuuar, tha Tihomir Totev, drejtor i departamentit rajonal të zjarrfikësve.

Raportohet se në këtë shptëpi kujdesi banonin 58 të moshuar.

“Kur gjashtë automjetet e zjarrfikësve arritën te shtëpia, kulmi ishte përfshirë nga zjarri i madh dhe tymi i zi. Zjarrfikësit filluan që t’i evakuonin banorët, por, fatkeqësisht, nëntë persona e humbën jetën”, tha Totev.

Ai shtoi se shkaktarët e zjarrit janë duke u hetuar, shkruan Reuters./GazetaSinjali

Read Previous

Man City – PSG, pritet debutimi i Sergio Ramos

Read Next

Analizë, statistikë, parashikim: Chelsea – Juventus