OBSH: 15 nga 36 spitalet në Gaza funksionojnë pjesërisht

Drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se vetëm 15 nga 36 spitalet në Gaza ishin “ende duke funksionuar pjesërisht ose minimalisht” dhe se punonjësit e ndihmës po bënin më të mirën në rrethana të pamundura.

Duke folur në Samitin e Qeverisë Botërore në Dubai , ai deklaroi se OBSH vazhdoi të bënte thirrje për akses të sigurt për personelin humanitar dhe furnizime, për Hamasin për të liruar pengjet dhe për një armëpushim.

“Unë jam veçanërisht i shqetësuar nga sulmet e fundit në Rafah, ku shumica e popullsisë së Gazës ka ikur nga shkatërrimi,” tha ai.

“Deri më tani, ne kemi dorëzuar 447 tonë metrikë furnizime mjekësore në Gaza, por është një pikë në oqeanin e nevojës, e cila vazhdon të rritet çdo ditë.”, shtoi drejtori i OBSH-së./abcnews.al

Read Previous

​Xavi: Nuk dorëzohemi për titull

Read Next

Borrell: UNWRA është e pazëvendësueshme, operacionet izraelite janë të dhunshme