Nëntë të vdekur nga trazirat në stadiumin e El Salvadorit

Të paktën nëntë persona kanë mbetur të vdekur si pasojë e një përplasjeje në një stadium futbolli në kryeqytetin e El Salvadorit, San Salvador, raportoi të dielën BBC-ja.

Zyrtarët policorë kanë bërë të ditur se shtatë burra dhe dy gra janë në mesin e viktimave, të gjithë mbi moshën 18-vjeç.

Trazirat kanë ndodhur gjatë një ndeshjeje midis ekipit vendas Alianza dhe ekipit Fas të Santa Anas në stadiumin “Monumental”.

Pas këtij incidenti, ndeshja është pezulluar.

Rasti ndodhi pasi një numër i madh i tifozëve kanë tentuar të hyjnë në stadium pas mbylljes së portave.

Autoritetet kanë deklaruar se disa tifozëve u janë shitur bileta false për çka tashmë ka filluar një hetim.

Luis Alonso Amaya, nga Mbrojtja Civile e El Salvadorit ka bërë të ditur se rreth 500 njerëzve u është dhënë trajtim mjekësor, shumë prej të cilëve janë transferuar në spital.

Ministri i Shëndetësisë, Francisco Alabi, ka thënë se shumica e të lënduarve janë në gjendje stabile dhe se nuk ka pasur raportime për vdekje nga spitalet.

Federata Salvadorane e Futbollit ka thënë se të gjitha ndeshjet e futbollit të nivelit kombëtar të dielën do të pezullohen. Duke shprehur keqardhje për atë që ka ndodhur, kjo federatë ka shprehur mbështetjen e saj për familjet e viktimave.

Presidenti i El Salvadorit, Nayib Bukele, ka thënë se fajtorët për këtë incident nuk do të mbeten pa u ndëshkuar./Koha.net/

Read Previous

Ndërpriten luftimet në Sudan, palët arrijnë një tjetër armëpushim

Read Next

Macron: Ardhja e Zelenskyt në G7 është një mënyrë për të ndërtuar paqen