Ndahet nga jeta ish-kryeministri italian Silvio Berlusconi

FILE PHOTO: Italian Prime Minister Silvio Berlusconi answers a journalist’s questions during a news conference in Rome, Italy, December 30, 2004. REUTERS/Tony Gentile/File Photo

Lideri i “Forza Italia”, Silvio Berlusconi ka vdekur në spitalin San Raffaele në Milano në moshën 86-vjeçare.

Ish-kryeministri Silvio Berlusconi kaloi natën e tij të tretë në spitalin San Raffaele të Milanos të dielën, pasi thuhet se u pranua të premten për teste të planifikuara, thanë burimet të hënën.

Të hënën në mëngjes ai është vizituar nga vajzat e tij Marina dhe Eleonora dhe vëllai i tij Paolo.

Udhëheqësi 86-vjeçar i partnerit të koalicionit qeveritar të qendrës së djathtë, Forza Italia (FI) u kthye në spital më pak se një muaj pasi kaloi 45 ditë atje për trajtim për një infeksion të mushkërive që lidhet me rastin e pazbuluar më parë të leukemisë kronike.

Biznesmeni miliarder, i cili krijoi kompaninë më të madhe mediatike të Italisë kishte pësuar disa periudha të sëmundjes në muajt e fundit.

Berlusconi erdhi për herë të parë në detyrë në vitin 1994 dhe drejtoi tri qeveri deri në vitin 2011.

I lindur në Milano në vitin 1936 në një familje të klasës së mesme, Berlusconi filloi karrierën e tij të biznesit në zhvillimin e pronave përpara se të vazhdonte të themelonte Mediaset, transmetuesin më të madh komercial të Italisë. Ai gjithashtu zotëronte klubin e futbollit AC Milan midis 1986 dhe 2017.

/Telegrafi/

Read Previous

Brenda javës 11 raste të dhunës në familje u raportuan në Ferizaj – arrestohen 6 persona

Read Next

Begaj në Ditën e Çlirimit: Nderim përjetë heronjve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës