NATO mbedh aleatët e Evropës Lindore

Në përgatitje për samitin e NATO-s të korrikut në Uashington, përfaqësues të rangut të lartë nga disa vende të NATO-s të Evropës Lindore do të takohen sot në Letoni.

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg do të marrë pjesë edhe në takimin njëditor të këshilltarëve nga i ashtuquajturi G9 në Bukuresht.

Grupi përfshin Poloninë, Rumaninë, Bullgarinë, Hungarinë, Republikën Çeke, Sllovakinë dhe tre shtetet baltike Estoninë, Letoninë dhe Lituaninë – me fjalë të tjera, shtetet përgjatë krahut lindor të NATO-s.

Grupi u themelua pas aneksimit nga Rusia të gadishullit të Krimesë të Ukrainës në 2014 me iniciativën e Polonisë dhe Rumanisë.

Samiti i radhës i rregullt i NATO-s do të mbahet në Uashington nga 9 deri më 11 korrik.

Në axhendë është mbështetja e mëtejshme për Ukrainën, e cila është nën sulmin e Rusisë.

Në të njëjtën kohë do të festohet edhe 75-vjetori i Aleancës së Mbrojtjes Transatlantike.

NATO u themelua në kryeqytetin amerikan në vitin 1949 nga SHBA, Franca, Britania e Madhe dhe nëntë shtete të tjera perëndimore.

Letonia, Estonia, Lituania, Rumania, Bullgaria dhe Sllovakia iu bashkuan NATO-s më 29 mars 2004, ndërsa Republika Çeke, Polonia dhe Hungaria u bashkuan pesë vjet më parë, më 12 mars 1999./ /os/

Read Previous

Blendi Gonxhja: 71% më shumë vizitorë në muzetë kombëtarë në janar-maj 2024

Read Next

Franca është në prag të revolucionit të ri