Mira Murati po formëson të ardhmen e inteligjencës artificiale

“Vetëm disa momente përpara se Mira Murati, shefe e lartë e teknologjisë të OpenAI, do na takojë në një dhomë konference në zyrat qendrore të kompanisë në San Francisko, një tjetër ekzekutiv largohet nga këto hapësira, bashkëthemeluesi dhe drejtori ekzekutiv Sam Altman”, fillon shkrimin e saj Fortune, magazina amerikane për biznes.

“Frontmeni i revolucionit të inteligjencës artificiale hyn nga një dhomë tjetër, mbledh gjërat e tij – të cilat, në masë të madhe, përbëhen vetëm nga një laptop – dhe largohet në heshtje, duke i hapur rrugën Muratit për të marrë në qendër skenën” vazhdon tutje shkrimi.

Është Altman i cili është zakonisht fytyra publike e kompanisë më të njohur në inteligjencën artificiale, në fakt ai së fundmi kishte fluturuar nga Uashington D.C, nga bisedimet me Kongresin mbi rregullimin e teknologjisë. Më pak e njohur, por po aq vendimtare për ngritjen e OpenAI, është Murati, e cila shpesh qëndron jashtë vëmendjes.

OpenAI to Offer New Version of ChatGPT for a $20 Monthly Fee - The New York Times

Murati, 34 vjeçare, është ekzekutivja e cila menaxhon chatbot-in e popullarizuar ChatGPT e gjithashtu edhe DALL-E, një sistem i inteligjencës artificiale që krijon art nga teksti – produkte të cilat i kanë dhënë shtytje OpenAI-së – e cila kishte startuar tetë vite më parë si një laborator kërkimor jofitimprurës – në lartësi të paparashikuara.

Pas lansimit të ChatGPT në nëntorin e vitit 2022, chatbot-i mblodhi mbi 100 milionë përdorues aktiv mujor në vetëm dy muaj, duke u bërë aplikacioni i konsumatorit me rritjen më të shpejtë në histori. Dhe ndërsa këto produkte vazhdojnë të evoluojnë, ndonjëherë si përgjigje ndaj gabimeve të sikletshme apo edhe shqetësuese, është Murati ai që është gjithnjë e më shumë përgjegjës për të shpjeguar përsëritjet më të fundit për një publik që mund të duket i tej-përshtatur me çdo përparim dhe hap të gabuar.

Në të vërtetë, OpenAI-t i është besuar se ka sjellë në mënyrë të vetme evolucionin më të fundit të teknologjisë – të ashtuquajturën inteligjencën artificiale gjeneruese. E gjithë kjo vëmendje po përkthehet gjithashtu në dollarë të vërtetë. Ndërsa vlerësohet se rritja e ChatGPT me konsumatorët është ngadalësuar muajt e fundit, përdorimi midis klientëve të korporatave po lulëzon.

OpenAI's DALL-E can Now Edit Human Faces Again

Këtë vit, OpenAI thuhet se është në rrugën e duhur për të mbledhur më shumë se 1 miliard dollarë të ardhura. Ky do të ishte një hap i madh, pasi që dokumentet që dolën si pjesë e një raundi investimi në fillim të këtij viti sugjeruan se OpenAI solli pak më pak se 30 milionë dollarë të ardhura në vitin 2022. Dhe marrëveshja e kompanisë me gjigantin e softuerit Microsoft, të cilin Murati ndihmoi në mbikëqyrjen, ka sjellur të gjitha llojet e mundësive të reja për shpërndarje, për të mos përmendur një investim prej 10 miliardë dollarësh.

Fortune ndër të tjera shkruan “Ne u ulëm me Muratin sapo Altman doli nga dhoma për të mësuar më shumë rreth rrugës së saj drejt OpenAI, sfidat me të cilat kompania duhet të përballet ndërsa produktet e saj integrohen kudo, plus versionet më të fundit të DALL-E dhe veçoritë e reja brenda ChatGPT, të cilat do të përfshini komandat zanore për herë të parë – një lëvizje që mund ta bëjë përsëritjen e radhës të AI gjeneruese edhe më miqësore për përdoruesit dhe ta sjellë atë dhe krijuesit e saj një hap më afër pranisë së gjithëmbarshme”.

Kur u pyet se cilat janë rastet më të mira të përdorimit që ti po i sheh me DALL-E dhe veçanërisht me versionin e ri, DALL-E 3, Murati u përgjigj duke thënë:

“Ne thjesht e vendosëm atë në vrojtimin paraprak të kërkimit, kështu që ne ende duhet të shohim se si njerëzit do ta përdorin atë më gjerësisht. Dhe fillimisht, ne ishim mjaft të fokusuar se cilat janë të gjitha gjërat që mund të shkojnë keq”.

“Por për sa i përket rasteve të përdorimit të mirë, mendoj se ka përdorime kreative. Ju mund të bëni diçka vërtet të personalizuar—si p.sh. nëse fëmija juaj i pëlqen vërtet bretkosat dhe ju dëshironi të bëni një histori për të, në kohë reale, dhe më pas ai mund të kontribuojë në histori. Pra, ka shumë kreativitet dhe bashkë-krijim. Dhe pastaj mendoj se në vendin e punës, idetë e prototipit mund të jenë shumë më të lehta. Kjo e bën ciklin e hershëm përsëritës të ndërtimit shumë më të shpejtë”, shtoi ajo në përgjigjen e saj.

“Keni disa lajme shtesë për produktin. A mund të na tregoni pikat kryesore këtu?”, ishte pyetja tjetër nga Fortune, ndaj të cilës Mira iu përgjigj:

“Për sa i përket pasqyrës së përgjithshme, dhe kjo është ajo që ne kemi folur për rreth dy vite, është se qëllimi jonë është të arrijmë tek inteligjenca artificiale gjeneruese, dhe duam të arrijmë në një mënyrë e cila na siguron se inteligjenca artificiale gjeneruese të shkojë mirë për njerëzimin, dhe ne jemi duke ndërtuar diçka që do të jetë fitimprurëse. Për ta bërë këtë, duhet që këto modele të kenë një koncept të fortë të botës, në tekst dhe imazhe, zë dhe modalitete të ndryshme”.

“Pra, ajo që po bëjmë është që po i bashkojmë të gjitha këto modalitete, në ChatGPT. Ne po sjellim DALL-E 3 në ChatGPT dhe parashikoj se do të jetë një marrëveshje e madhe dhe thjesht një gjë e mrekullueshme për të bashkëvepruar. Dhe një tjetër modalitet është zëri. Kështu që tani do të keni mundësinë të flisni vetëm me ChatGPT në kohë reale”, vazhdoi tutje ajo.

Ndërsa tek pyetja se si e njohi ajo Sam-in dhe se si erdhi ajo për herë të parë në OpenAI, Mira Murati tha, “unë tashmë kam punuar në aplikacionet e AI në Tesla. Por më shumë më interesonte inteligjenca e përgjithshme. Nuk isha i sigurt se do të ndodhte në atë moment, por e dija që edhe sikur të afroheshim shumë afër, gjërat që do të ndërtonim gjatë rrugës do të ishin të pabesueshme dhe mendova se do të ishte padyshim grupi më i rëndësishëm i teknologjitë që njerëzimi ka ndërtuar ndonjëherë. Kështu që doja të isha pjesë e kësaj”.

Ndër të tjera ajo shtoi se “në atë kohë, mbaj mend që takova Greg Brockman-in, Ilya Sutskever-in dhe Wojciech Zaremba-nin dhe më pas Sam-in. Dhe thjesht u bë shumë e qartë për mua se ky ishte grupi i njerëzve me të cilët doja të punoja”. /Telegrafi/

Read Previous

Haradinaj për sulmet në Izrael: Terrorizmi s’do të fitojë

Read Next

Bezos synon “të shtyhet” me Elon Musk për të shtrirë internetin në të gjithë globin