Marca me shkrim special për Vedat Muriqin: Mallorca ka nevojë për versionin e tij më të mirë

Vedat Muriqi është rikthyer të jetë vendimtar te Mallorca, ku me golin e tij i siguroi tre pikë ndaj Rayo Vallecanos.

Sulmuesi kosovar realizoi në minutën e dytë shtesë, gol që i dhe tre pikët pas triumfit 2-1.

E rikthimi te goli i Muriqit sigurisht që gëzon të gjithë te Mallorca, skuadër që po synon mbetjen në elitën e futbollit spanjoll, por edhe finalen e Kupës së Spanjës.

E përditshmja spanjolle Marca ka bërë një shkrim special për Muriqin dhe rikthimin e tij te goli me fanellën e Mallorcas, duke shkruar se klubi ishullor më së shumti tani ka nevojë për sulmuesin dardan.

“Është kthyer Vedat Muriqi. Është realitet që sulmuesi i Mallorcas është ende larg nivelit të tij më të mirë pas dy muaj e gjysmë në infermieri, por me atë goditje me kokë që dha kundër Rayo Vallecanos sulmuesi dardan po i afrohet versionit të tij më të mirë”.

“‘Kundërhelmi’ më i efektshëm që Muriqi të kthehet ai që të gjithë presin është të “takohet” në vazhdimësi me golin. Kjo ishte ajo që bëri kundër Rayos, një rival që “Pirati” e përfshiu plotësisht në garën për mbijetesë”.

“Goditja me kokë e Vedat në minutën e 91-të të ndeshjes vlejti tri pikë të arta për t’u larguar nga zona e rënies, por ishte gjithashtu një goditje se i jep energji sulmuesit, i cili e ka pasur të vështirë larg fushës”.

“Nuk kanë qenë javë të lehta për “Murin”, siç e thërrasin në dhomat e zhveshjes. Ai e ka pasur të vështirë të rigjejë gjendjen më të mirë fizike, diçka e logjikshme duke pasur parasysh përmasat e tij dhe dëmtimin që kaloi”.

“Pavarësisht se ishte i lënduar për gati tre muaj, me golin e shënuar kundër Rayos sulmuesi i Mallorcas tani është golashënuesi më i mirë i ekipit të tij në ligë së bashku me Abdón Prats”.

“Natyrisht, golat e Muriqit i kanë mundësuar Mallorcas të marrë gjashtë pikë në kuadër të katër fitoreve që skuadra e Javier Aguirre ka në kompeticionin vendas. Kosovari shënoi në Vigo në fitoren 0-1 ndaj skuadrës së Benitezit dhe ndaj Rayos veshi përsëri petkun e shpëtimtarin”.

“Mallorca ka nevojë për versionin e tij më të mirë për të siguruar mbijetesën dhe për të ëndërruar në Kupës”, thuhet në shkrimin e Marcas. 

/Telegrafi/ 

Read Previous

Në Maqedoni vitin e kaluar janë dhënë 4.629 leje pune për punëtorë të huaj, më shumë punëtorë ka nga Turqia dhe Kosova

Read Next

Kuvendi këtë javë mban tri seanca