Kush e bindi të kalonte te United, rikthimi emocional dhe synimet, Ronaldo i tregon të gjitha

Nga trajnerin nën urdhrat të cilit do të luajë, e deri tek gazetari që i bën pyetje në lidhje me transferimin e tij në Manchester United, Cristiano Ronaldo do të takojë fytyra të njohura kudo pas ribashkimit me Djajtë e Kuq.

Nuk është çudi që superylli portugez e konsideron veten si në shtëpi, pasi fillon një aventurë të dytë në Old Trafford pas 12 vitesh të suksesshme larg në Real Madrid dhe Juventus.

Në këtë intervistë ekskluzive të parë pas transferimit për ueb-faqen e klubit, Ronaldo flet me Stewart Gardner dhe diskuton marrëdhënien e tij me personat që e kanë sjellë në klub në vitin 2003 dhe tani 2021:

Cristiano, si ndihesh të jesh në gjendje të quash veten një lojtar i Manchester United përsëri?

“Epo, siç e dini, unë kam një histori fantastike me këtë klub të mahnitshëm. Unë isha këtu në moshën 18 vjeç dhe natyrisht jam shumë i lumtur që kthehem në shtëpi pas 12 vjetësh. Kështu që unë jam vërtet i lumtur dhe mezi pres të filloj ndeshjen time të parë”.

Çfarë roli luajti Sir Alex Ferguson në kthimin tuaj në klub?

“Siç e dinë të gjithë, që kur nënshkrova për Manchester [United] në moshën 18 vjeç, Sir Alex Ferguson ishte çelësi. Më kujtohet kur luanim kundër Mançesterit kur unë isha në Sporting të Lisbonës. Për mua, Sir Alex Ferguson është si një baba në futboll për mua. Ai më ndihmoi shumë, më mësoi shumë gjëra, dhe sipas mendimit tim natyrisht ai kishte një rol të madh sepse marrëdhënia që kishim, na mbanë në kontakt gjatë gjithë kohës, dhe ai është një person i pabesueshëm. Me të vërtetë më pëlqen shumë dhe ai ishte çelësi kryesor për mua që të jem në pozicionin që jam, që nënshkrova për Manchester United”.

Çfarë ndihet mirë për këtë lëvizje në këtë pikë në karrierën tuaj dhe jetën tuaj?

“Mendoj se është vendimi më i mirë që kam marrë. Është e drejtë në pikëpamje për mendimin tim. Unë u transferova nga Juve tani në Manchester, është një kapitull i ri, jam shumë i lumtur dhe dua të vazhdoj përsëri, të bëj histori, të përpiqem të ndihmoj Mançesterin të arrijë rezultate të mëdha, të fitojë trofe”.

A keni folur me Ole (Solskjaer) për lëvizjen dhe për atë që ai po ndërton në United?

“Epo, ne bëmë një bisedë, por sigurisht që do të kem kohë të flas me të ballë për ballë, për të ditur se çfarë pret. Siç e dini, unë kam luajtur me të për dy ose tre vjet në Manchester United kështu që kam një marrëdhënie të mirë me të, por tani me një rol tjetër, unë jam një lojtar dhe ai një trajner. Por, nuk ka rëndësi, marrëdhënia ime me të është e shkëlqyeshme dhe siç e thash më parë, unë jam këtu në Manchester për të ndihmuar ekipin të arrijë rezultatet e tij dhe trajneri mund të mbështetet tek unë për çfarë të dojë. Kështu që unë jam në dispozicion për gjithçka”.

Për fund, cili është mesazhi juaj për tifozët e United që kanë vazhduar të këndojnë emrin tuaj dhe tani po duan t’ju shohin përsëri me një fanellë të kuqe?

“Tifozët janë çelësi i futbollit. Tani, me të gjitha stadiumet plot me tifozë, nuk është e njëjta gjë që kishim një vit më parë, ato stadiume të zbrazëta. Tifozët, ata janë çelësi, dhe unë jam shumë i kënaqur. Tifozët e Manchester United, ata janë të veçantë, e di, e mbaj mend shumë mirë. E di që ata ende këndojnë emrin tim, e cila më ka bërë të ndihem edhe më e lumtur dhe angazhimi im është që të jap gjithçka në fushë, siç bëra më parë, siç e bëj gjatë gjithë kohës, dhe të përpiqem të bëj më të mirën time, të ndihmoj ekipin të shënojë gola, të bëjë asistime, të fitojë ndeshje dhe shpresoj t’i shoh shumë, shumë shpejt ”, ka përfunduar portugezi. /Telegrafi/

Read Previous

MAPL: 24 projekte me mbi dy milionë euro

Read Next

MSH: Kosova shënon rekordin mujor të popullatës së vaksinuar krahasuar me vendet e rajonit