• 5 October, 2022

Kurti: Nuk e takuam asnjë personalitet arti e kulture në Kanë që nuk dinte për Kosovën

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti me anë të një postimi ka folur pas pjesëmarrjes së tij në festivalin e filmit në Kanë.

Kurti në postimin e tij tha se Kosova është bërë forcë ndërkombëtare në kinematografi dhe se nuk takoi asnjë artistë apo personalitet arti që nuk dinte për Kosovën, transmeton Indeksonline.

Ai u shprehë se qeveria që ai udhëheq do të jetë gjithmonë pranë artistëve.

Postimi i plotë:

Kosova është bërë forcë ndërkombëtare në kinematografi. Nuk e takuam asnjë personalitet arti e kulture që nuk dinte për Kosovën. Samir Karahoda dhe Luàna Bajrami ishin krah për krah në Cannes me artistët më të shquar që erdhën këtu prej anekënd globit.

Nga shumë mijëra filma ky Festival përzgjodhi rreth një dyzinë sosh për secilën kategori.

Shumica dërrmuese e vendeve të botës nuk u kualifikuan. E Kosova kishte dy filma që u shfaqën dhe garuan. Rëndësia e artit dhe vlerat tona po bëhen bashkë për vetëdijen dhe shqisat e miliona shikuesve të huaj dhe mijëra artistëve të famshëm.

Në kuadër të vizitës dyditore në Cannes takova Jerome Paillard, drejtorin e Marche dú Film të Kanës, tregut më të madh të filmit në botë; Stefan Laudyn, Drejtorin e Festivalit Ndërkombëtar të Varshavës; Nikolaj Nikitin, drejtorin e SOFA – shkolla për avancimin e filmit; Katriel Schorry, nga Fondi i Filmit të Izraelit, dhe Helge Albers, nga Fondi i Filmit të Hamburgut. I falenderova për mbështetjen e filmit dhe artistëve nga Kosova si dhe diskutuam për mundësitë e shtimit të bashkëpunimit. Po ashtu takova edhe Ministren Franceze të Kulturës, znj. Roselyne Bachelot, me të cilën biseduam për avansimin e prodhimit të përbashkët të filmave, si dhe kryebashkiakun e Cannes, z. David Lisnard.

E në fund, ishte kënaqësi të takoj Kryetarin e Jurisë sivjet, regjisorin Spike Lee, si dhe regjisorin italian Paolo Sorentino.Qeveria që e udhëheq do të jetë pranë artistëve tanë dhe do t’i përkrah ata si asnjëherë më parë./Indeksonline

Read Previous

10 të lënduar nga një aksident në Vushtrri

Read Next

Rikthehen pritjet në kufirin me Serbinë, te Dheu i Bardhë kolonë deri në 500 metra