Kryevepra e Pikasos pritet që të shitet me shifrën 120 milionë dollarë

Piktura e Pablo Picasso-s e vitit 1934 në vaj “Femme à la montre” gjatë një ankandi që do të zhvillohet në vjedhte do të shiten në vlerën prej 120 milionë dollarësh.

Mediat e huaja shkruajnë se “Femme à la montre” është frymëzuar nga muza e vjetër e Pikasos, Marie-Thérèse Walter, një modele franceze me të cilën ai kishte një lidhje nga viti 1927 deri në 1935.

Në atë kohë, Picasso ishte ende i martuar me gruan e tij të parë, Olga Khokhlova, një ruse.

Sipas shtëpisë së ankandit, portreti është një nga veprat e krijuara gjatë viteve më produktive të karrierës së artistit spanjoll dhe ishte objekt i një ekspozite të organizuar në Musée Picasso në Paris dhe Tate Modern në Londër në 2018.

E pikturuar në vitin 1932, vepra arti ilustron një “ndjenjë çlirimi nga mbajtja e fshehtë e marrëdhënies së saj që duket se është përhapur në këtë kanavacë të hollë“, tha ai, duke vënë në dukje se artisti i kushton vëmendje çdo detaji të vogël, duke krijuar një kompozim kaq kompleks. si dhe thellësisht harmonike./abcnews.al

Read Previous

Deputeti gjerman me ide për Asociacionin, cili është pozicioni zyrtar i Berlinit?

Read Next

Kurti takon Kamberin, iniciativat e shqiptarëve në Luginë po pengohen nga kreu i Parlamentit të Serbisë