Ish-futbollisti Jean-Pierre Adams, vdes pas 39 vjetësh në koma

Ish-mbrojtësi francez, Jean-Pierre Adams, ka ndërruar jetë në moshën 73 vjeçare, pasi kaloi 39 vjet në koma, shkruan Metro.co.uk, transmeton Klankosova.tv.

Adams i cili luajti për Nice dhe Paris Saint-Germain dhe përfaqësoi vendin e tij në 22 raste, kishte qenë në koma që nga viti 1982 pasi një operacion rutinë i gjurit shkoi keq.

Gjatë operacionit kishte pasur një problem me furnizimin e anestezisë nga Adams, ndërsa një jastëk i përdorur për ta mbështetur atë kishte rrëshqitur pa e vënë re stafi mjekësor.

Adams pësoi një arrest kardiak gjatë operacionit.

Sipas gruas së Adams, Bernadette, anestezisti nuk arriti të dallonte shenjat se atij i mungonte oksigjeni “për shkak të ngjyrës së lëkurës së tij”.

Në mëngjesin e operacionit të tij, Adams thuhet se i tha Bernadette: “Është gjithçka mirë, jam në formë të shkëlqyer”.

Tragic story of Jean-Pierre Adams, who has died at 73 after being in a coma  for 39 years following a failed knee surgery - Planet Concerns

Adams, i lindur në Senegal, e kaloi vitin e ardhshëm të jetës së tij në gjendje kome në spital para se të çohej në shtëpi për tu kujdesur nga gruaja e tij. Ish -mbrojtësi ishte në gjendje të hapte sytë dhe të tretej ushqimi i tij, por nuk ishte në gjendje të lëvizte ose të fliste./Klankosova.tv/

Read Previous

Aksioni i policisë së Kosovës ndaj shitësve të drogës, arrestohen tre persona

Read Next

Krasniqi: Varianti Delta ka rënduar gjendjen në Kosovë