Hulumtuesi kosovar tregon se kur duhet të merret doza e tretë e vaksinës

Arbër Shehu, hulumtues shkencor në universitetin John Hopkins, ka thënë se vaksinat Moderna dhe Pfizer kanë efektivitet për mbrojtje ndaj virusit të paktën për 24 javë.

Megjithatë, Shehu ishte i ftuar në KlanKosova, ku tha se niveli i antitrupave shkon duke rënë, andaj pas hulumtimeve, është rekomanduar që pas muajit të tetë të merret doza e tretë, e cila dhjetëfishon nivelin e antitrupave.

Shehu bëri thirrje për bartje të maskës dhe distancë sociale, pasi siç tha ai, edhe të vaksnuarit mund ta bartin virusin COVID-19.

/GazetaExpress/

Read Previous

Policia shqipton mbi 2 mijë gjoba për shkelje të masave kundër COVID-19

Read Next

ShSKUK: 719 pacientë në trajtim nga COVID-19, 67 më pak se të mërkurën