Holanda planifikon dërgimin e avionëve luftarakë F-16 në Ukrainë në vitin 2024

Holanda synon të dërgojë grupin e parë të avionëve luftarakë F-16 në Ukrainë në vitin 2024, sipas ministres së Mbrojtjes, Kajsa Ollongren.

Kjo e fundit wshtw shprehur se lëvizja është e mundur pasi Holanda kalon në F-35, një ndryshim që ndodh gjithashtu në Norvegji dhe Danimarkë.

Afati kohor i dorëzimit varet nga trajnimi i pilotëve ukrainas, i cili pritet të zgjasë gjashtë deri në tetë muaj, më i shkurtër se trajnimi i pilotëve holandez.

Ajo shtoi se në Rumani po krijohet një qendër trajnimi, të cilën po përpiqen ta hapin sa më shpejt.

Zonja Ollongren shtoi se kjo dërgesë dërgon një sinjal të rëndësishëm, jo ​​vetëm në Kiev, por edhe në Moskë dhe Kremlin.

/euronews/

Read Previous

Gjermania rrit kontrollet kufitare me Poloninë dhe Republikën Çeke

Read Next

Pendarovski: Zvarritja e integrimit po lëkund besimin në BE