Gjermania rrit kontrollet kufitare me Poloninë dhe Republikën Çeke

Gjermania njoftoi të mërkurën se do t’i shtojë kontrollet e saj kufitare me Poloninë dhe Republikën Çeke për të luftuar imigracionin e paligjshëm mes një rritjeje të numrit të kërkesave për azil.

Masat e reja do të fillojnë menjëherë, tha Ministrja e Brendshme Nancy Faeser.

Njoftimi erdhi një ditë pasi bastisjet e policisë në Gjermani gjetën më shumë se 100 qytetarë sirianë brenda apartamenteve të kontrolluara në lidhje me një rrjet kontrabande, raporton Euronews.

/EURONEWS/

Read Previous

Rama: BE-ja ta dënojë shpalljen e zisë kombëtare në Serbi

Read Next

Holanda planifikon dërgimin e avionëve luftarakë F-16 në Ukrainë në vitin 2024