Faqja prestigjioze turistike: Vizitoni patjetër këto bukuri të Shqipërisë

Shqipëria është një vend ku tradita ka rëndësi. Një vend me aventura të papritura në fund të çdo rruge.

Një vend që mund të ndryshojë të gjithë idenë tuaj për Evropën e shekullit XXI, shkruan Stuart Butler për faqen e njohur turistike timeout.com.

Pra, nga ta filloni vizitën në Shqipëri?

1. Tirana

Kryeqyteti i Shqipërisë dhe i vetmi vend që me të vërtetë ndihet si qytet, Tirana nuk e fsheh historinë e saj të kaluar represive. Në vend që të fshihnin qendrat dhe burgjet e marrjes në pyetje të epokës komuniste, autoritetet e qytetit i kanë shndërruar ato në muze, galeri arti dhe përmendore të errëta magjepsëse – dhe më pas i kanë rrethuar me një kastë gjithnjë në ndryshim të bareve dhe restoranteve luksoze. Në fundjavë, hipni me teleferik në malin e Dajtit për t’u bashkuar me vendasit për një drekë me mish qengji të pjekur.

2. Berati

Berati i bukur është një qytet me dy gjysma. Poshtë në breg të lumit shtëpitë janë grumbulluar fort në anën e një kodre të pyllëzuar, me dritaret e tyre që pasqyrojnë rrezet e diellit nga uji i lumit. Megjithatë, merrni ngjitjen e pjerrët drejt majës së asaj kodre dhe do të arrini në gjysmën tjetër – dhe shumë më të vjetër – të Beratit. Një portë mesjetare e restauruar të çon në kala, ku lule të egra mbijnë nga muret e shkatërruara dhe një tufë kishash e xhamish shekullore janë kthyer në muze.

3. Ksamili

Vendi kryesor i plazhit të Shqipërisë. Ksamili – i cili përfshin një seri kodrash të ulëta, të pyllëzuara dhe përfshin një numër gjiresh, plazhesh dhe ishujsh të vegjël ende që shkëlqejnë – është diçka e veçantë. Turizmi masiv, i nxitur nga vizitorët nga vendet fqinje pa dalje në det, ka ndryshuar në mënyrë dramatike vijën bregdetare shqiptare në vitet e fundit, por Ksamili ruan magjinë e qetë që tërhoqi fillimisht njerëzit në rivierën shqiptare. Dhe, natyrisht, ushqimet e detit janë të shkëlqyera.

4. Gjirokastra

Historia e qytetit të vogël kodrinor të Gjirokastrës, në Shqipërinë e Jugut, shtrihet të paktën 2500 vjet më parë – me disa nga thesaret e kësaj lashtësie të madhe të vendosura me kujdes në muzeun e vogël të qytetit. Megjithatë, shumica e njerëzve sot vijnë këtu për të parë rreth 600 shtëpitë mahnitëse të epokës osmane që mbulojnë qytetin dhe kodrën përreth, disa prej të cilave janë të hapura për vizitorët. Qendra e bukur, por turistike e qytetit është e gjitha me rrugë me kalldrëm, me kafene dhe dyqane suveniresh.

5. Butrinti

Ndoshta vendi historik më mbresëlënës në Shqipëri, Butrinti është një qytet i lashtë grek me gurë dhe shkëmbinj të verdhë si luledielli. Disa nga rrënojat këtu – teatri, Forumi dhe banjat publike në veçanti – janë të ruajtura jashtëzakonisht mirë, por po aq kënaqësi është edhe të shohësh rrënojat më pak të njohura. Për të shtuar mrekullinë e sitit, i gjithë kompleksi është i vendosur bukur nën pyjet me hije dhe në brigjet e një lagune të qetë bregdetare.

6. Shkodra

Qyteti i madh i Shkodrës shtrihet buzë një liqeni. Ka ndërtesa të lyera në pastel dhe kuadrate elegante, me një ambient të dukshëm italian. Shtojini kësaj një bollëk historie dhe kulture dhe do të keni një pushim të përsosur në qytet. Qyteti krenohet me disa nga muzetë më të mirë të Shqipërisë (si Muzeu Kombëtar i Fotografisë Marubi, i cili mbulon historinë e fotografisë në Shqipëri, dhe Muzeu i Dëshmitarëve dhe Memories, i cili përshkruan të kaluarën e afërt komuniste të Shqipërisë), një kompleks i madh kalaje, restorante dhe plazhe të gjata me rërë vetëm pak larg me makinë.

7. Alpet Shqiptare

Alpet shqiptare, të njohura ndryshe si Bjeshkët e Nemuna, janë gjithçka tjetër përveç se të nemuna. Luginat e këtyre maleve të larta janë të mbushura me livadhe, kullota dhe liqene me gjelbërim të gjallë, ndërsa fshatrat e bukura tradicionale me shtëpi prej guri janë të shumta. Shpatet, të cilat janë të pyllëzuara dendur dhe marrin një ngjyrë të kuqe të zjarrtë dhe portokalli në vjeshtë, të çojnë në majat që lëpihen në akull dhe borë për muaj të tërë.

8. Apolonia

Larg nga askund dhe pak e njohur për shumicën e vizitorëve të huaj në Shqipëri, rrënojat e qytetit antik ilir të Apolonisë janë një kompleks i madh 2500-vjeçar me mure gjysmë të varrosura, mozaikë dhe shtylla, të përhapura nëpër kodra. Teatri dhe qendra administrative ende ruajnë madhështinë dhe muzeu i mbushur me thesare ia vlen të vizitohet. Larg rrënojave kryesore, një nga tërheqjet më të mëdha të Apolonisë është ndjenja e saj e vetmisë së qetë. Ejani për historinë, qëndroni për qetësinë.

9. Plazhi i Gjipesë

Shtegu 45 minuta i ecjes buzë shkëmbit drejt plazhit të Gjipesë në Shqipëri fillon pranë mureve të trasha prej guri të manastirit të Shën Theodorit. Sapo të shikoni këtë plazh të vogël me guralecë të bardhë, do të mendoni se jeni në parajsën e plazhit mesdhetar. Ejani në qershor ose shtator dhe mund t’i keni të gjitha për vete.

/GazetaSinjali/

Read Previous

Zgjedhjet në veri, BE: Të shpallen sa më parë, pjesëmarrja e serbëve të jetë e plotë dhe e pakushtëzuar

Read Next

Gjermani: Gjithnjë e më shumë refugjatë të 2015-s të punësuar