Ukraina: Kemi vrarë 60 mijë rusë dhe kemi shkatërruar 2300 tanke

Ukraina thotë se më shumë se 60 mijë ushtarë rusë kanë humbur jetën në luftën mes dy shteteve, që prej nisjes së saj më 24 shkurt të këtij viti. Në një njoftim zyrtar, autoritetet ukrainase thanë gjithashtu se kanë shkatërruar më shumë se 2300 tanke armike.

Sipas Ukrainës, vetëm në 24 orët e fundit janë vrarë 500 ushtarë rusë, teksa ushtria vendase po përparon në territoret e pushtuara, pavarësisht se Rusia i ka aneksuar disa prej tyre përmes referendumeve, që nuk njihej nga asnjë shtet tjetër përveç saj.

Ukraina thotë se më shumë se 60 mijë ushtarë rusë kanë humbur jetën në luftën mes dy shteteve, që prej nisjes së saj më 24 shkurt të këtij viti. Në një njoftim zyrtar, autoritetet ukrainase thanë gjithashtu se kanë shkatërruar më shumë se 2300 tanke armike.

Sipas Ukrainës, vetëm në 24 orët e fundit janë vrarë 500 ushtarë rusë, teksa ushtria vendase po përparon në territoret e pushtuara, pavarësisht se Rusia i ka aneksuar disa prej tyre përmes referendumeve, që nuk njihej nga asnjë shtet tjetër përveç saj./A2news/

Read Previous

27 vjet nga tentim atentati ndaj ish-presidentit Kiro Gligorov

Read Next

Kriza energjitike, BE: Pas pushtimit rus të Ukrainës kemi ulur konsumin e gazit me 9%