Renditja e fundit e favoritëve për Topin e Artë

Sezoni 2023/24 është thuajse në fund me performuesit më të mirë tashmë të dalluar.

Real Madridi e ka fituar La Ligën me lehtësi dhe është në rrugën e duhur për të fituar një tjetër titull të Ligës së Kampionëve, kjo është arsyeja pse fituesi i Topit të Artë ka shumë të ngjarë të vijë nga Madridi.

Megjithëse, trofetë kolektivë të fituar nga lojtarët do të ndihmojnë shumë në përcaktimin se ku do të përfundojnë lojtarët më të mirë në podiumin e Topit të Artë më vonë në tetor. Do të merren parasysh edhe performancat e tyre individuale.

1.Vinicius Jr.

Braziliani është shquar duke u paraqitur mirë në momentet vendimtare për Real Madridin, veçanërisht në Ligën e Kampionëve ku ka pesë gola dhe pesë asistime në 9 ndeshje.

Vinicius është shfaqur papritur si favorit për të fituar çmimin prestigjioz dhe do të bëhet braziliani i parë që e bën këtë që nga koha e Leite Kaka, nëse e fiton atë.

Shokët e skuadrës së Vinit tashmë po kërkojnë mbështetje për të, por kjo mund të mos mjaftojë nëse ai nuk fiton Ligën e Kampionëve dhe ndoshta Copa America.

2.Jude Bellingham

Anglezi mund të fitojë çmimin e golashënuesit më të mirë të La Ligës në sezonin e tij të parë në Real Madrid. Kjo është e egër për një mesfushor 20-vjeçar që arrin në një klub të madh si Real Madridi.

Bellingham është bërë një lojtar i dashur për tifozët e Real Madridit për shkallën e punës dhe produktivitetin e tij në fazën e sulmit.

Për më tepër, Jude tashmë ka 23 gola dhe 13 asistime këtë sezon – nëse ai fiton Ligën e Kampionëve dhe Euro 2024, ai mund të mposht edhe Vini Jr në garen për çmimin e madh individual.

3.Kylian Mbappe

Mbappe e filloi sezonin si një shtëpi në zjarr dhe shënoi 27 gola në 29 ndeshje për të përfunduar si golashënuesi më i mirë dhe MVP i Ligue 1.

Megjithatë, Mbappe dështoi në momente të mëdha për PSG-në si në çerekfinalen e Ligës së Kampionëve kundër Dortmundit. Ndoshta ai ka ende një shans për të fituar Topin e Artë nëse udhëheq Francën për të fituar Euro 2024 si lojtari më i mirë.

4.Harry Kane

Sulmuesi anglez shënoi një numër të pabesueshëm golash në sezonin e tij të parë në Bayern Munich. Fatkeqësisht, ai ende nuk arriti të fitojë një trofe.

Por, me 44 gola dhe 12 asistime për Bayernin, nuk do ta shlyeje Kane nëse Anglia do të fitonte Euro 2024. Sidoqoftë, shoku i tij i skuadrës Bellingham do të kishte një avantazh ndaj tij për performancën e tij në Real Madrid.

5.Phil Foden

Foden ka shijuar një sezon të jashtëzakonshëm në nivel personal. Goli i tij i goditur në Santiago Bernabeu heshti stadiumin masiv për disa minuta gjatë çerekfinales së Ligës së Kampionëve. Edhe pse Real Madridi u tregua ende i paepur.

Foden ka të ngjarë të shpallet lojtari më i mirë në Ligën Premier këtë sezon pasi ka shënuar 25 gola dhe ka rrëmbyer 11 asistime.

Të tjerët

6.Erling Haaland

7.Cole Palmer

8.Kevin De Bruyne

9.Bukayo Saka

10.Rodri

/Telegrafi/

Read Previous

Kaloi afati i paralajmëruar, rrugët ende të shkatërruara

Read Next

Banka Botërore mbështet përmirësimin e Shërbimeve për Edukim e Kujdes në Kosovë