Përballja me Luton, Arsenali mund të vendos rekord në Premier League

Arsenal-i mund të thyejë një rekord të golave në Premier League që vendosi mbi një dekadë më parë kur do të përballet me Luton Town në duelin e të mërkurës në Premier League në “Emirates”.

Për shkak të barazimit pa gola të së dielës me kampionët në fuqi Manchester City, “Topçinjtë” nuk e kanë më kontrollin e garës për titull dhe tani Liverpool-i qëndron në krye.

Megjithatë, me të kuqtë vetëm dy pikë larg në krye dhe jo në veprim përsëri deri të enjten në mbrëmje, fitorja për Arsenal-in ndaj “Hatters” do t’i dërgonte ata në krye për të paktën 24 orë.

Djemtë e Mikel Arteta-s tashmë kanë një fitore kundër skuadrës së Rob Edwards këtë sezon, megjithëse u detyruan të punonin jashtëzakonisht shumë për një triumf magjepsës 4-3 në “Kenilworth Road” në dhjetor.

Goditja e fundit me kokë e Declan Rice pa Arsenal-in që doli në krye në atë thriller me shtatë gola dhe nga secila prej katër ndeshjeve të tjera kundër skuadrave të promovuara këtë sezon, “Topçinjtë” kanë dalë me fitues.

Dy takimet e Arsenal-it me Sheffield United kanë parë që gjigantët e Londrës Veriore të shënojnë 11 gola në fitoret 5-0 dhe 6-0, ndërsa ata kanë triumfuar 5-0 dhe 3-1 ndaj Burnley-t në dy takimet e tyre këtë sezon.

“Topçinjtë” kanë shënuar tashmë 23 gola kundër skuadrave të ardhura nga Championship këtë sezon dhe nëse shënojnë të paktën dy herë të mërkurën, ata do të vendosin një nivel të ri historik për golat kundër skuadrave të sapopromovuara në një sezon të vetëm të Premier League.

Arsenal-i është tashmë krenar i një rekord të tillë, pasi skuadra 2012-13 nën Arsene Wenger realizoi 24 herë në gjashtë ndeshjet e tyre me Southampton, Reading dhe West Ham.

Prandaj, “Topçinjtë” duhet të shënojnë vetëm një herë për të barazuar arritjen e tyre të mërkurën dhe dy herë për një rekord të ri.

Megjithatë, edhe Luton-i, në rast fitoreje mund të fusë emrin në histori duke u bërë vetëm skuadra e katërt e sapopromovuar që triumfon në transfertën e Arsenal-it.

Në sezonin 2008-09 Hull City ishte skuadra e vetme e sapopromovuar që kishte fituar në “Emirates” në Premier League, përpara së cilës Blackburn Rovers dhe West Ham mbizotëronin në “Highbury” në sezonet 1992-93 dhe 1993-94 respektivisht./AlbanianPost.com

Read Previous

Kurti bën thirrje për regjistrim të popullsisë në Kosovë, përfshihet edhe pyetësori për dëmet nga lufta

Read Next

Shfaqen grafite nacionaliste në Zveçan