Pas 50 vjetësh, Ellen Burstyn rikthehet në ekskluzivitetin legjendar horror – “The Exorcist: Believer”

Aktorja amerikane, Ellen Burstyn, që luajti në filmin horror të vitit 1973 “The Exorcist”, është rikthyer në ekskluzivitetin që shkakton makth për herë të parë që nga debutimi i tij 50 vjet më parë në pjesën tjetër të tij – “The Exorcist: Believer”.

Fituesja e çmimit “Oscar” bëri rikthimin e saj në ekran në trailerin e parë të filmit, duke ripërsëritur rolin e saj ikonik të Chris MacNeil, një aktore që është përhumbur përgjithmonë nga zotërimi i vajzës së saj Regan (Linda Blair) siç shihet në filmin origjinal.

“A keni parë ndonjëherë diçka të tillë?”, thotë Leslie Odom Jr. – i cili luan në “Believer” si një i ve duke u përpjekur të shpëtojë vajzën e tij të pushtuar (Lidya Jewett) dhe shoqen e saj (Olivia Marcum) – pyet aktoren e “Handmaid’s Tale” Ann Dowd në promon e filmit.

“Jo, por ka njerëz atje që kanë parë”, përgjigjet Dowd, shkruan CNN.

Më pas, Burstyn shfaqet në ekran si ai person që ka parë një pamje të tillë më parë dhe nis udhëtimi i tyre për të shpëtuar dy vajzat e pushtuara.

Ellen Burstyn dhe Linda Blair në ‘The Exorcist’ të vitit 1973.

“Ekzorcizmi është një ritual”, dëgjohet të thotë Burstyn në klip, “çdo kulturë, çdo fe, ata të gjithë përdorin metoda të ndryshme – do t’i marrë të gjitha.”

Vazhdimi ndjek Victor të Odom Jr., i cili detyrohet të përballet me “nadirin e së keqes dhe, në tmerrin dhe dëshpërimin e tij, të kërkojë të vetmin person të gjallë që ka parë diçka të tillë më parë: Chris MacNeil”.

Promoja rrëqethëse paraqet Jewett, së bashku me Marcum, të prekur nga të njëjtat shkëlqime djallëzore që Blair i bëri famëkeq në pjesën e parë të tmerrshme të ekskluzivitetit.

CNN raportoi më parë se “Believer” me regji të David Gordon Green do të jetë i pari nga tre filmat e rinj “Exorcist” që do të vijnë dhe se filmat e rinj janë vazhdimësi e klasikut të 1973-shit.

Jennifer Nettles dhe Norbert Leo Butz luajnë bashkë në “Believer” së bashku me Jewett, Burstyn, Dowd, Marcum dhe Odom Jr.

Filmi origjinal ishte një arritje kinematografike novator në zhanrin horror, duke fituar 10 nominime për “Oscar”, duke shënuar herën e parë që një film horror ishte nominuar ndonjëherë për filmin më të mirë.

Filmi fitoi dy çmime “Oscar”, një për “Skenarin më të mirë” dhe një për “Tingullin më të mirë”, ndërsa Burstyn fitoi një titull të aktores kryesore për performancën e saj.

“The Exorcist: Believer” do të shfaqet premierë më 13 tetor. /Albanianpost.com

Read Previous

NASA zbulon një nga galaktikat më të vjetra në univers, rreth 13.4 miliardë vite e lashtë

Read Next

Mitsotakis mbledh liderët ballkanikë