Më shumë se 200 refugjatë vdiqën në brigjet e Tunizisë në 10 ditë

Rojet bregdetare tuniziane kanë nxjerrë 41 trupa nga ujërat e Tunizisë, ka thënë një zyrtar i Gardës Kombëtare, duke e rritur numrin e viktimave të anijeve të mbytura të refugjatëve në brigjet e vendit në 210 në 10 ditë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, trupat ishin në një gjendje të dekompozuar, duke sugjeruar se ata kishin qenë në ujë për disa ditë, tha Houssem Eddine Jebabli për agjencinë e lajmeve Reuters të premten.

Totali kumulativ i viktimave ishte i paprecedentë gjatë një periudhe kaq të shkurtër, tha ai.

Numri i varkave që transportonin azilkërkues – shumica nga Afrika Sub-Sahariane, Siria dhe Sudani – që përpiqeshin të arrinin në Itali nga Tunizia janë rritur ndjeshëm muajt e fundit, pjesërisht për shkak të një goditjeje ndaj nisjeve nga autoritetet në Libinë fqinje.

Ndërkohë Tunizia po përpiqet të frenojë valën.

Kaq shumë refugjatë që rrezikojnë kalimin e rrezikshëm detar nga Tunizia në Evropë janë mbytur sa morgjet dhe spitalet në qytetin e Sfax-it janë mbushur plot, thanë zyrtarët të premten.

“Të martën, ne kishim më shumë se 200 trupa, shumë përtej kapacitetit të spitalit, gjë që krijon një problem shëndetësor”, citohet të ketë thënë Faouzi Masmoudi, zyrtar i drejtësisë në qytetin port ku ndodhet morgu qendror për një zonë prej rreth një milion banorësh.

“Ka një problem me një numër të madh kufomash që arrijnë në breg. Ne nuk e dimë se kush janë ata ose nga çfarë anije erdhën – dhe numri po rritet”.

Tunizia, vija bregdetare e së cilës është më pak se 150 km (90 milje) nga ishulli italian i Lampedusa-s, ka qenë prej kohësh një “shteg” i favorizuar për refugjatët që tentojnë udhëtimin e rrezikshëm detar nga Afrika e Veriut në Evropë. /Telegrafi/

Read Previous

Dakau, vendi ku humbën jetën mbi 10 milionë njerëz

Read Next

Shkencëtarja shqiptare, në krye të kërkimeve për kurën kundër kancerit