Marrëveshja Juventus-FIGC: Çfarë do të thotë dhe çfarë pritet në provën e re

Marrëveshja midis Juventusit dhe prokurorit të FIGC, Giuseppe Chine do të thotë se Zonja e Vjetër mund të shpëtojë me një gjobë të lartë dhe një dënim të reduktuar me pikë për sezonin aktual, ndërsa gjithçka pritet të zbardhet në gjyqin e sotëm.

Avokatët e bardhezinjve kanë arritur një marrëveshje me Chine përpara një gjyqi të dytë sportiv që duhej të zhvillohej më 15 qershor. Procedimi do të shqyrtonte marrëveshjet e dyshuara të pagave me lojtarët dhe marrëdhëniet me agjentët dhe klubet e tjera.

Me marrëveshjen mes Juventusit dhe FIGC-së, gjyqi i dytë sportiv do të zhvillohet sot, e martë, më 30 maj, në vend të 15 qershorit, kështu që tifozët bardhezi do ta dinë së shpejti penalitetin e ri për klubin. Gjyqi do të zhvillohet në orën 9:30 në Itali.

Sipas mediumit italian Gazzetta dello Sport, janë dy skenarë të mundshëm.

Një: Juventusi merr një gjobë të madhe dhe një dënim të reduktuar me pikë për sezonin aktual, i cili do t’i shihte Bianconerët të përfundonin në vendin e shtatë në Serie A dhe të mbanin një pozicion në Ligën e Konferencës për sezonin e ardhshëm. Dy: Zonja e Vjetër merr vetëm një gjobë të madhe dhe asnjë dënim.

Nga ana tjetër, Il Corriere dello Sport pretendon se dënimi me pikë mund të jetë i vlefshëm për sezonin e ardhshëm. Në çdo rast, Juventusi nuk do të apelojë vendimin e FIGC për shkak të marrëveshjes së tyre me Chine, e cila, siç theksohet nga edicioni i shtypur i gazetës Tuttosport konfirmon disi fajin e klubit dhe keq-bërjen e ish-drejtorëve të tyre.

Mbetet për t’u parë nëse Bianconerët do të luajnë në Ligën e Evropës ose në Ligën e Konferencës sezonin e ardhshëm pasi UEFA gjithashtu po finalizon hetimin e vet i cili mund të përfundojë me një ndalim nga garat evropiane për një ose më shumë vite për gjigantët e Serie A. /Telegrafi/

Read Previous

Kreu i inteligjencës ukrainase ka një mesazh për rusët: Do të pendoheni shumë shpejt për sulmin ajror mbi Kiev

Read Next

Fshati më i heshtur në botë, shumica e banorëve janë shurdhë-memecë