Macron: Autoritetet e Kosovës mbajnë përgjegjësi për trazirat aktuale në veri

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka thënë se autoritetet e Kosovës mbajnë përgjegjësi për trazirat të cilat janë rritur ndjeshëm që kur kryetarët shqiptarë morën detyrën në zonën veriore me shumicë serbe të vendit.

Kështu ka thënë ai gjatë një konference për shtyp në Bratislavë.

Macron ka thënë se shpreson të takohet me kancelarin gjerman Olaf Scholz dhe liderët e Kosovës dhe Serbisë më vonë këtë javë.

/KlanKosova/

Read Previous

Gjokoviqi nuk do të sanksionohet për mesazhin nacionalist ndaj Kosovës

Read Next

Selimi tha se po shqyrtohet pezullimi i liberalizimit të vizave, Von Cramon: Procesi nuk mund të kthehet pas