Kurti: Qeveria e re nuk do t’i ketë më pak se 5 ministre

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, sot në marshin e organizuar për 8 Mars ka thënë se Qeveria e re e Kosovës nuk do të ketë më pak se pesë ministre.

Kurti në Ditën ndërkombëtare të Gruas tha se është e domosdoshme të ngritet zëri për gratë që janë viktima.

“Si institucione dhe si shoqëri duhet të përballemi me këtë shtypje dhe shfrytëzim që është i madh në Kosovë. Gratë e vuajnë papunësinë më të madhe, varfërinë, e vuajnë më së shumti kur një anëtar i  familjes nuk e ka shëndetin e mirë”, tha më tej Kurti.

Lideri i LVV-së tha se Qeveria e re nuk do të ketë më pak se pesë ministre.

“…Nga 58 deputetë sa do t’i ketë grupi ynë parlamentar, asnjë grua nuk ka pasur nevojë për kuotën gjinore…”, u shpreh Kurti.

Read Previous

Të martën mbahet ceremonia e zbarkimit të kontigjentit të FSK-së në mision e parë paqësorë jashtë vendit

Read Next

Bayern Munich dhe Liverpool në garë për mbrojtësin e Napolit