Inter – Milan, dita e Derby della Madonnina

Sot (e shtunë), Interi dhe Milani do të luajnë mes vete në ndeshjen e njohur si Derby della Madonnina.

Nerazzurrët dhe Rossonerët do të ndeshen në derbin e parë të sezonit 2023/24 të Serie A.

Ndeshja e madhe mes dy rivalëve të zjarrtë lokal pritet të zhvillohet në “Giuseppe Meazza” me fillim nga ora 18:00.

Të dy ekipet vijnë nga një formë e lartë me nga tri fitore në tri ndeshjet e para dhe presin maksimumin edhe nga kjo përballje.

Në ndeshjet e fundit ishin Nerazzurrët ata që u gëzuan më shumë, pasi në sezonin e kaluar triumfuan ndaj Rossonerëve në katër takimet mes tyre.

Analizë

Interi ka nisur me një fillim të shkëlqyer këtë sezon në Serie A me nëntë pikë nga tre ndeshjet e para dhe zero gola të pësuar deri më tani.

E njëjta gjë mund të thuhet edhe për Milanin, nënshkrimet e verës së të cilit janë përshtatur mjaft mirë në Serie A deri më tani.

Të dyja ekipet janë kandidatët kryesorë për të luftuar për Scudetton siç qëndrojnë gjërat, megjithëse ky Derby della Madonnina është ndoshta shumë herët për të vlerësuar potencialin e plotë të të dyja skuadrave.

Interi ka fituar secilin nga katër derbet e fundit në të gjitha garat pa pësuar gol dhe është favorit falë thellësisë së skuadrës së tij superiore, por Milani ka individë emocionues që mund të ndryshojnë paksa ekuilibrin e lojës në favor të tyre.

Formacionet e mundshme

Inter (3-5-2)Sommer; Darmian, De Vrij, Bastoni; Dumfries, Barella, Calhanoglu, Mkhitaryan, Dimarco; Lautaro, Thuram;

Milan (4-3-3)Maignan: Calabria, Kjaer, Thiaw, Hernandez; Loftus-Cheek, Krunic, Reijnders; Pulisic, Giroud, Leao.

/Telegrafi/

Read Previous

‘Designboom’: Jeta e re e piramidës së Tiranës

Read Next

Sylvinho tregon se cilat ishin arsyet pse e zgjodhi Shqipërinë