Filmi i regjisorit Sovran Ndrecaj me premierë në Festivalin e Filmit në Sarajevë

Filmi “Fran and Verka; or a usual day in an abandoned village” nga regjisori Sovran Ndrecaj, do të ketë premierën botërore në edicionin e 29-të të Festivalit të Filmit në Sarajevë, një ndër ngjarjet më të mëdha të filmit në rajon.

Festivali do të zgjasë nga data 11 deri më 18 gusht, ku në fund fituesit do të marrin trofeun “Zemra e Sarajevës”.

Filmi nga Kosova konkurron në kategorinë “Dokumentari më i mirë i shkurtër” dhe është realizuar me mbështetjen e Qendrës Kinematografike të Kosovës.

Këtë vit, programi i festivalit përfshin 22 premiera botërore.

Nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit përmes një postimi në rrjetet sociale janë shprehur se pjesëmarrja jonë dëshmon shkëlqimin artistik të vendit dhe urojmë që udhëtimi i filmit të përfundojë me triumf dhe brohoritje ndërkombëtare. / KultPlus.com

Read Previous

Kur është i rrezikshëm kolesteroli?

Read Next

11 vite pa Ali Podrimjen, përfaqësuesin më tipik të poezisë së sotme shqipe