Dyshohet për 20 mijë të vdekur nga përmbytjet

Rreth 20 mijë njerëz besohet të kenë vdekur pasi qeveritë e ndara të Libisë reagojnë ndaj pasojave të përmbytjeve shkatërruese që shkatërruan pjesën lindore të vendit pas shirave të rrëmbyeshëm që goditën zonën.

Gjithsej 5,300 njerëz janë konfirmuar të vdekur, 10,000 të zhdukur dhe më shumë se 7,000 të lënduar, sipas zëdhënësit të shërbimit të ambulancës, Osama Ali, raporton abcnews.al.

Megjithatë, një numër i saktë ishte i vështirë për t’u gjurmuar duke pasur parasysh shkallën e shkatërrimit të shkaktuar nga reshjet nga stuhia mesdhetare Daniel, raporton Upi.

“Situata është shumë e rëndë dhe befasuese për qytetin e Derna”, tha kryebashkiaku Abdel Moneim Al-Ghaithi. “Ne nuk ishim në gjendje ta përballonim atë me aftësitë tona që i paraprinë stuhisë dhe përroit.”

Organizata Botërore e Shëndetësisë konfirmoi se ka nxjerrë 3,460 trupa nga përmbytjet./Sinjali/

Read Previous

Mosha mesatare e amësisë në Shqipëri arrin 28.9 vjeç

Read Next

Ekspertët perëndimorë: Dialogu Kosovë-Serbi është në ngërç, duhet ndryshuar qasja