Drejtoresha e FMN-së për ndryshimet klimatike: Ne shohim drejtimin tonë

Drejtoresha e Fondit Monetar Ndërkombëtar, Kristalina Georgieva, ka bërë të ditur se ata janë të kufizuar për të vepruar rreth çështjes së ndryshimeve klimatike.

Ajo ka thënë se janë institucionet e tjera që mund të prijnë për financimin klimatik.

Georgieva ka mbrojtur fokusin e tyre prej kohësh mbi ndryshimet klimatike, pasi që një zyrtar I lartë amerikan kishte thënë se “FMN nuk duhet ta bëjë ekspertin për çështjet klimatike”.

“Ne bëjmë atë në të cilën jemi të mirë: politikat e mirëqenies, rritjes dhe punësim”, ka thënë ajo, raporton BBC, përcjell KlanKosova.tv.

Sipas saj janë institucionet tjera si Banka Botërore, që mund të merret me “çështje sektoriale”, përfshirë financimin klimatik./EO/

Read Previous

Rriten çmimet e derivateve, MINT paralajmëron vendim të ri

Read Next

24 vjet nga themelimi i TMK-së