1. Home
  2. Lajme

Category: Vendore

88-vjeçari që mori vaksinën: Shpresoj që do iu bëjë mirë të rinjve

88-vjeçari që mori vaksinën: Shpresoj që do iu bëjë mirë të rinjve

Ka filluar vaksinimi kundër Covid-19 i personave mbi moshën 88 vjeç. 88-vjeçari tha se nuk hezitoi ta merrte këtë vaksinë, por shpreson që kjo vaksinë do iu bëjë mirë të rinjve. “Jam 88-vjeçar. E kom…

FFK-ja përkrah Challandesin, por s’ia garanton gjatë vendin në stolin e Kosovës

FFK-ja përkrah Challandesin, por s’ia garanton gjatë vendin në stolin e Kosovës

Përzgjedhësi i Përfaqësueses së Kosovës, Bernard Challandes, është përballur me kritika të ashpra nga ata që e përcjellin futbollin në Kosovë. Kritikat në adresë të Challandesit kanë nisur qëkur Kosova u eliminua në gjysmëfinale të…

Pas një mosmarrëveshje sulmohet me thikë një person në Podujevë

Pas një mosmarrëveshje sulmohet me thikë një person në Podujevë

Një person është arrestuar i cili pas një mosmarrëveshje në një lokal të lojërave kompjuterike e ka sulmuar fizikisht me mjetë të mprehtë (thikë) një person tjetër. Sipas raportit të Policisë së Kosovës, ngjarja ka…

Policia e Kosovës apelon tek qytetarët për respektim të masave anti-Covid

Policia e Kosovës apelon tek qytetarët për respektim të masave anti-Covid

Policia e Kosovës vazhdimisht është duke bërë apel qytetarëve të Kosovës që t’i respektojnë masat e ndërmarra nga Qeveria e Kosovës për ruajtjen e shëndetit të tyre dhe parandalimin dhe luftimin e coronavirusit.  Zëdhënësi i…

​Filloi vaksinimi, 88 vjeçari merr vaksinën antiCOVID-19

​Filloi vaksinimi, 88 vjeçari merr vaksinën antiCOVID-19

Në Qendrën e Vaksinimit në sallën “1 Tetori” në Prishtinë sot ka nisur vaksinimi i personave mbi moshën 85 vjeç. Personi i parë që e mori vaksinën antiCOVID-19 në Kosovë nga kjo kategori është minatori…

Rreth 14 mijë raste aktive me COVID-19 në Kosovë

Rreth 14 mijë raste aktive me COVID-19 në Kosovë

Që nga shkurti i vitit të kaluar, kur filloi testimi i qytetarëve për COVID-19, e deri më tash, janë testuar 456 mijë e 664 persona të cilët kishin simptoma të infeksionit ose ishin raste kontakti…

Dita Ndërkombëtare e Romëve

Dita Ndërkombëtare e Romëve

Dita Ndërkombëtare e Romëve është një kremtim i historisë, traditave dhe kulturës rome, ashtu si edhe thirrje për përfshirje sociale. Kjo ditë synon gjithashtu të rrisë ndërgjegjësimin mbi sfidat me të cilat përballen komuniteti rom…

Sot fillon vaksinimi antiCOVID-19 i personave mbi moshën 85 vjeçare

Sot fillon vaksinimi antiCOVID-19 i personave mbi moshën 85 vjeçare

Javën e kaluar ka filluar vaksinimi i personelit shëndetësor kundër virusit COVID-19, mirëpo nga sot do të fillojë vaksinimi edhe për personat mbi moshën 85 vjeçare. Kështu ka njoftuar për Telegrafin, Sami Uka, këshilltar politik…

Rojtarja e Ambasadës së Gjermanisë në Kosovë sulmohet dhe rrëzohet përtokë nga një qytetar

Rojtarja e Ambasadës së Gjermanisë në Kosovë sulmohet dhe rrëzohet përtokë nga një qytetar

Një punëtore e sigurimit të Ambasadës së Gjermanisë në Kosovë ka qenë viktimë e një sulmi nga një qytetar, dje në mesditë. Burime të Gazetës Sinjali brenda kësaj ambasade kanë bërë të ditur se një…

​Çerekfinalet e Europa League, Roma, United e Arsenal zbresin në fushë

​Çerekfinalet e Europa League, Roma, United e Arsenal zbresin në fushë

Champions i lë vendin Europa League sot, ndërsa luhen ndeshjet e para çerekfinale. Ajax-Roma duket në letër dueli më interesant i kësaj faze, me ndeshjen e parë që luhet në Amsterdam. Roma do të ketë…