1. Home
  2. Lajme

Category: Vendore

Çka do të ndodhë sot në Kosovë?

Çka do të ndodhë sot në Kosovë?

Nis vaksinimi i personave mbi 85-vjeç kundër COVID-19. (Salla “1 Tetori” Prishtinë, ora 09:00) Konstituohet Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike. (Kuvendi i Kosovës, salla N-302, ora 10:00) Kuvendi Komunal i Prizrenit mban mbledhje. (Objekti…

​Parashikimi i motit

​Parashikimi i motit

Sot parashihet të mbajë mot me vranësira të shpërndara dhe me diell. Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -3 deri -2 gradë celsius. Ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin…

Kurti dhe Osmani të koordinuar për dialogun me Serbinë

Kurti dhe Osmani të koordinuar për dialogun me Serbinë

Dialogun politik me Serbinë do ta udhëheqë kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, duke u këshilluar me presidenten, Vjosa Osmanin, zëdhënësi i qeverisë, Përparim Kryeziu. Ai ka theksuar se aktvendimi i Gjykatës Kushtetuese i vitit 2019,…

PSD-ja do të mbajë aktivitet kundër orës policore para Qeverisë së Kosovës

PSD-ja do të mbajë aktivitet kundër orës policore para Qeverisë së Kosovës

Partia Socialdemokrate (PSD), sonte duke filluar nga ora 22:00, do të mbajë një aktivitet në sheshin “Skënderbeu” pranë Teatrit Kombëtar. Lajmin e ka bërë të ditur përmes një postimi në Facebook zëdhënësja për media e…

Haliti: Jemi shndërruar në Republikë Qeveritare

Haliti: Jemi shndërruar në Republikë Qeveritare

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Xhavit Haliti, ka thënë se e respekton Lëvizjen Vetëvendosje si shumicë parlamentare. Mirëpo sipas Halitit nga Republikë Parlamentare vendi dhe disa shtete tjera të rajonit, janë shndërruar në Republikë…

U kërkohet të mbajnë mësim online, por mësimdhënësve u mungojnë mjetet

U kërkohet të mbajnë mësim online, por mësimdhënësve u mungojnë mjetet

Mësimdhënësve nuk u janë krijuar kushtet e duhura të zhvillojnë mësim online nga data 12 prill, si një nga masat e Qeverisë së Kosovës për parandalimin e përhapjes së koronavirusit, thotë Rrahman Jasharaj, kryetar i…

Doza të pamjaftueshme të vaksinave për stafin shëndetësor, ankohen komunat

Doza të pamjaftueshme të vaksinave për stafin shëndetësor, ankohen komunat

Me kritika të shumta është duke u shoqëruar shpërndarja e vaksinave anti-COVID nëpër komuna të Kosovës. Disa nga përfaqësuesit e komunave, që tashmë kanë pranuar dozat e para të vaksinës së “AstraZenecas”, janë ankuar se…

Vitia: Varianti britanik është dominant mbi 95% në Kosovë

Vitia: Varianti britanik është dominant mbi 95% në Kosovë

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, tha se varianti britanik është dominant në Kosovë, ku nga 147 mostra të marra, 97.28% kanë rezultuar pozitive. Vitia tha se ky variant ka qenë shkaku kryesor i vendosjes së…

Numër i konsideruar i personelit të spitalit hezitojnë të vaksinohen

Numër i konsideruar i personelit të spitalit hezitojnë të vaksinohen

“Marrja e vaksinës është vullnetare dhe është njerëzore e normale që të kemi edhe hezitime të individ të caktuar dhe unë besoj që kjo nuk është në atë nivel që kishte me qenë shqetësuese. Ajo…

Albulena Haxhiu shkarkon tre zyrtarë nga divizioni për mbrojtje juridike në Gjykatën Speciale

Albulena Haxhiu shkarkon tre zyrtarë nga divizioni për mbrojtje juridike në Gjykatën Speciale

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu ka shkarkuar të mërkurën nga detyra tre zyrtarë nga Divizioni për Mbrojtje Juridike në Gjykatën Speciale. Të shkarkuarit janë Astrit Gjocaj, Sami Bunjaku dhe Dhurata Salihi. Zyrtarët ishin të emëruar…