1. Home
  2. Lajme

Category: Vendore

Parashikimi i motit

Parashikimi i motit

Mot kryesisht i vranĂ«t dhe i ftohtĂ« do tĂ« na shoqĂ«rojĂ« gjatĂ« gjithĂ« kĂ«saj jave. Kjo situatĂ« meteorologjike vjen si pasojĂ« e prezencĂ«s sĂ« masave tĂ« ftohta tĂ« ajrit me origjinĂ« nga veriu i kontinentit.…

Pak gra në uniformë të FSK-së

Pak gra në uniformë të FSK-së

NĂ« KazermĂ«n “Minatori” tĂ« ForcĂ«s sĂ« SigurisĂ« sĂ« KosovĂ«s nĂ« MitrovicĂ«, nga rreth 400 ushtarĂ« sa janĂ« gjithsej, 37 prej tyre janĂ« gra. NĂ« mesin e tyre Ă«shtĂ« edhe 22-vjeçarja nga Skenderaj, Lirijona Bajraktari. Ajo…

Familjarët e shoferit të vrarë e mohojnë lidhjen me vetëvrasjen e vajzës nga Gllogjani

Familjarët e shoferit të vrarë e mohojnë lidhjen me vetëvrasjen e vajzës nga Gllogjani

Familja e Gani Gjokajt, shoferit tĂ« vrarĂ« nĂ« Gllogjan mĂ« 26 nĂ«ntor, i ka mirĂ«pritur arrestimet e djeshme rreth tragjedisĂ« sĂ« 26 nĂ«ntorit, ku veç shoferit u vranĂ« edhe dy nxĂ«nĂ«s nga fshati Gllogjan i…

Tre të arrestuarit për sulmin në Deçan dalin sot para gjykatës

Tre të arrestuarit për sulmin në Deçan dalin sot para gjykatës

Tre tĂ« arrestuarit pĂ«r vrasjen e trefishtĂ« nĂ« fshatin Gllogjan tĂ« Deçanit do tĂ« dalin sot para gjykatĂ«s. KĂ«tĂ« e ka konfirmuar pĂ«r Klankosova.tv zĂ«dhĂ«nĂ«sja e GjykatĂ«s Themelore nĂ« PejĂ«, Tringa Zhuti. “Sot nĂ« ora…

​LVV e palëkundur: S’pranojmë asnjë kushtëzim për Asociacionin

​LVV e palëkundur: S’pranojmë asnjë kushtëzim për Asociacionin

LĂ«vizja VetĂ«vendosje Ă«shtĂ« e palĂ«kundur nĂ« qĂ«ndrimin kundĂ«r themelimit tĂ« Asociacionit tĂ« komunave me shumicĂ« serbe. NĂ« partinĂ« e kryeministrit Albin Kurti, thonĂ« se pavarĂ«sisht presioneve ndĂ«rkombĂ«tare s’do tĂ« pranojnĂ« asnjĂ« kushtĂ«zim, megjithĂ«se sipas tyre…

​Kjo është gjendja e rrugëve në Kosovë

​Kjo është gjendja e rrugëve në Kosovë

Ministria e Mjedisit, Planifikimit HapĂ«sinor dhe InfrastrukturĂ«s pas reshjes sĂ« borĂ«s, ka njoftuar se sipas informatave nga tereni nga menaxherĂ«t rajonal dhe tĂ« AutudhĂ«ve, gjendja e rrugĂ«ve Ă«shtĂ« e mirĂ«. Sipas kĂ«saj ministrie, tĂ« gjitha…

​Gjashtë studentë nga Kosova marrin pjesë në Forumin Europian Ballkanik në Romë

​Gjashtë studentë nga Kosova marrin pjesë në Forumin Europian Ballkanik në Romë

GjashtĂ« ambasadorĂ« tĂ« rinj nga Kosova, kanĂ« pĂ«rfaqĂ«suar vendlindjen e tyre ditĂ« mĂ« parĂ« nĂ« Itali. NĂ« Forumin Europian Ballkanik, tĂ« organizuar nga Ministria e PunĂ«ve tĂ« Jashtme tĂ« ItalisĂ«, studentĂ« nga Kosova kanĂ« diskutuar…

Daçiq tenton ta bind Egjiptin ta tërheq njohjen e Kosovës, reagon Haradinaj-Stublla

Daçiq tenton ta bind Egjiptin ta tërheq njohjen e Kosovës, reagon Haradinaj-Stublla

Kryetari i Kuvendit tĂ« SerbisĂ« raportohet se ka biseduar me homologun e tij nga Egjipti, Hanafy El Gebali, duke tentuar pĂ«r tĂ« siguruar tĂ«rheqjen e njohjes sĂ« Egjiptit pĂ«r KosovĂ«n. Lidhur pĂ«r kĂ«tĂ« ka reaguar…

​Nis minimaratona humanitare “Vrapo BabadimĂ«r”

​Nis minimaratona humanitare “Vrapo BabadimĂ«r”

Ka nisur minimaratona humanitare “Vrapo BabadimĂ«r”, ku po marrin pjesĂ« njĂ« numĂ«r i madh i fĂ«mijĂ«ve tĂ« veshur me rrobat e Babadimrit. Kurse, shuma e mbledhur nga kjo minimaratonĂ« do tĂ« shkojĂ« pĂ«r rreth 700…

Ndotja e lumenjve një problem i madh në Kosovë (FOTO)

Ndotja e lumenjve një problem i madh në Kosovë (FOTO)

NĂ« shumĂ« vende tĂ« botĂ«s po luftohet çdo ditĂ« e mĂ« shumĂ« qĂ« pĂ«rmes kauzave dhe thirrjeve tĂ« vazhdueshme tĂ« mos bĂ«het ndotja e ujit, shkruan KultPlus. Aktivitetet njerĂ«zore janĂ« pĂ«rgjegjĂ«se kryesore pĂ«r ndotjen e…