1. Home
  2. Lajme

Category: Top Lajmi

Moti sot

Moti sot

Masat e nxehta tĂ« ajrit tĂ« ardhura nga Afrika Veriore do tĂ« mbeten tĂ« qĂ«ndrueshme edhe pĂ«r ditĂ«t vijuese, duke krijuar mot shumĂ« tĂ« nxehtĂ« dhe me vapĂ«. Temperaturat minimale do tĂ« lĂ«vizin ndĂ«rmjet 16-18…

Fshatrat Nec, Duzhnje e Shishman përfshihen nga zjarri

Fshatrat Nec, Duzhnje e Shishman përfshihen nga zjarri

Edhe nĂ« orĂ«t e vona zjarri po vazhdon nĂ« disa fshatra tĂ« GjakovĂ«s. Per t’iu qĂ«ndruar afĂ«r familjeve qĂ« janĂ« tĂ« rrezikuara dhe pĂ«r tĂ« lokalizuar zjarrin, policia, zjarrĂ«fikĂ«sit dhe komuna e GjakovĂ«s po qĂ«ndrojnĂ«…

Gjendje alarmante, zjarr i madh kaplon fshatin Nec të Gjakovës

Gjendje alarmante, zjarr i madh kaplon fshatin Nec të Gjakovës

Fshati Nec në komunën e Gjakovës është përfshirë nga një zjarr i madh. Të rrezikuara janë dhe tri shtëpi. Ekipet e zjarrëfikësve dhe Policia e Kosovës janë në vend të ngjarjes duke lokalizuar zjarrin.

U premtua se do tĂ« riktheheshin me veprimtari tjera, dy QMF – tĂ« ende tĂ« mbyllura

U premtua se do tĂ« riktheheshin me veprimtari tjera, dy QMF – tĂ« ende tĂ« mbyllura

Tv Syri vizitoi nga afĂ«r edhe QendrĂ«n e mjekĂ«sisĂ« familjare nĂ« Çabrat. U premtua se do tĂ« riktheheshin me veprimtari tjera, dy QMF – tĂ« ende tĂ« mbyllura. Nga zyra e informimit nĂ« GjakovĂ«, ekipit…

Në gusht do të mbizotërojë i nxehti afrikan

Në gusht do të mbizotërojë i nxehti afrikan

Edhe nĂ« ditĂ«t e para tĂ« muajit gusht do tĂ« mbizotĂ«roj i nxehti afrikan. Instituti Hidrometeorologjik i KosovĂ«s (IHMK) njofton se temperaturat do tĂ« arrijnĂ« deri nĂ« 37 gradĂ« Celsius. “Situata meteorologjike vazhdon tĂ« mbetet…

Moti sot

Moti sot

Edhe nĂ« ditĂ«t e para tĂ« muajit gusht do tĂ« mbizotĂ«roj i nxehti afrikan. Instituti Hidrometeorologjik i KosovĂ«s (IHMK) njofton se temperaturat do tĂ« arrijnĂ« deri nĂ« 37 gradĂ« Celsius. “Situata meteorologjike vazhdon tĂ« mbetet…

Tërmet në Kosovë, dridhje e lehtë

Tërmet në Kosovë, dridhje e lehtë

Para pak çastesh janĂ« ndier lĂ«kundje tĂ« tokĂ«s nĂ« KosovĂ«. NjĂ« tĂ«rmet me magnitudĂ« 3.3, tĂ« shkallĂ«s Rihter ështĂ« ndjerĂ« nĂ« kufirin KosovĂ«- Serbi-MaqedoninĂ« e Veriut. TĂ«rmeti Ă«shtĂ« regjistruar edhe nĂ« faqen botĂ«rore emsc.eu ku publikohen…

Rrugët që po lihen në gjysmë, shkaktar të aksidenteve jo vetëm për njerëz por edhe për kafshë

Rrugët që po lihen në gjysmë, shkaktar të aksidenteve jo vetëm për njerëz por edhe për kafshë

Ishte qershori i vitit 2019 qĂ« kur filluan punimet pĂ«r demolimin e urĂ«s nĂ« rrugĂ«n GaspĂ«r Karaqi, gjegjĂ«sisht tek rrethrrotullimi nĂ« dalje pĂ«r Prizren.U bĂ«nĂ« dy vite qĂ« kjo rrugĂ« Ă«shtĂ« asfaltuar. QĂ« nga ajo…

Moti sot

Moti sot

Instituti Hidrometeorologjik i KosovĂ«s njofton se sot nĂ« vendin tonĂ« do tĂ« mbajĂ« mot kryesisht me diell. Temperaturat minimale do tĂ« lĂ«vizin ndĂ«rmjet 17-18 gradĂ« Celsius, ndĂ«rsa maksimalet parashihen tĂ« lĂ«vizin ndĂ«rmjet 36-37 gradĂ« Celsius.…