1. Home
  2. Kulturë

Category: Kulturë

114 vjet që nga gazeta e parë satirike shqiptare

114 vjet që nga gazeta e parë satirike shqiptare

Në mars 1907, do botohej gazeta e parë satirike shqiptare. Në kryeqytetin Bullgar, Sofje më 10 Mars 1907, u botua numri i parë i gazetës satirike “Stick” (Shkopi), drejtuar nga patrioti i madh shqiptar Athanas…

Lexo më shumë
FILMI “LIQENI IM” I REGJISORIT GJERGJ XHUVANI SHFAQET NË EUROPEAN FILM MARKET

FILMI “LIQENI IM” I REGJISORIT GJERGJ XHUVANI SHFAQET NË EUROPEAN FILM MARKET

Filmi shqiptar “Liqeni im”, me regji dhe skenar  të regjisorit të mirënjohur Gjergj Xhuvani dhe produksion i shtëpisë kinematografike “On Film Production”, u shfaq gjatë EFM (European Film Market), i cili këtë vit u zhvillua…

Lexo më shumë
Lista e nominimeve “BAFTA”

Lista e nominimeve “BAFTA”

Janë bërë të ditura nominimet për edicionin e 74-të të ceremonisë shpërblyese, “BAFTA”, çmime këto të cilat i ndanë Akademia e Filmit në Britani të Madhe. Në kategorinë kryesore të mbrëmjes, atë “Filmi më i…

Lexo më shumë
Fjalë të urta nga të moçmit

Fjalë të urta nga të moçmit

Të moshuarit janë një pasuri e madhe për çdo familje. Ata janë këshilltarët më të mirë, shpesh i parashohin situatat me kthjelltësi më të madhe, për shkak të përvojës jetësore. Për lexuesit tanë sjellim një…

Lexo më shumë
Lista e plotë e fituesve në “Critics Choice Awards 2021”

Lista e plotë e fituesve në “Critics Choice Awards 2021”

Sezoni i ndarjes së çmimeve po vazhdon dhe këtë herë me “Critics Choice Awards”. Ceremonia vjetore e ndarjes së çmimeve ka mirëpritur edicionin e 26-të, pavarësisht pandemisë së coronavirusit. Më poshtë ua sjellim listën e…

Lexo më shumë
Shkëlzen Doli nostalgjik, ndan foto nga e kaluara e tij në Gjakovë

Shkëlzen Doli nostalgjik, ndan foto nga e kaluara e tij në Gjakovë

Është pjesëtar i Filharmonisë së Vjenës, i cili ka lidhur fatin e jetës me violinën, mbretëreshën e instrumenteve muzikore e që nga ajo ditë arritjet nuk i kanë të ndalur. Me muzikën e tij klasike…

Lexo më shumë
“Lulet e Marsit”, ekspozitë nga Bardha Buza

“Lulet e Marsit”, ekspozitë nga Bardha Buza

Për të shënuar 8 marsin piktorja Bardha Ferizi Buza ka mbajtur një ekspozitë në të cilën ka paraqitur disa piktura për të cilat ajo ka punuar prej shume kohësh. I pranishëm ketu ishte edhe kryetari…

Lexo më shumë
Artistët pjesëmarrës në “Kënga Magjike 2021”

Artistët pjesëmarrës në “Kënga Magjike 2021”

Është zbuluar lista e këngëtarëve pjesëmarrës të edicionit të 22-të të festivalit “Kënga Magjike”. Prezantimi i artistëve dhe këngëve konkurruese do të nisë më datën 21 mars 2021 në programin “E Diela Shqiptare”. Krahas edicioneve…

Lexo më shumë
Historia e trishtë e 8 Marsit, kur 129 gra u dogjën për së gjalli

Historia e trishtë e 8 Marsit, kur 129 gra u dogjën për së gjalli

Një legjendë shumë e famshme tregon se Festa e Gruas është vendosur si datë në vitin 1908, në kujtim të 129 punëtoreve të vdekura në zjarrin që ra në një fabrikë në Nju Jork, fabrika “Cotton”. Në këtë kohë…

Lexo më shumë
Ermal Meta shkëlqen në Sanremo, i pari në klasifikim nga votat e publikut

Ermal Meta shkëlqen në Sanremo, i pari në klasifikim nga votat e publikut

Ermal Meta ka shkëlqyer dje në Sanremo me performancën e tij. Ai garon me këngën “Un millione di cose da dirti”. Kënga e Ermalit i bëri për vete të gjithë pasi solli poezinë e dashurisë…

Lexo më shumë