BBC raporton për sanksionet e ShBA-së ndaj Kosovës

Media britanike, BBC, ka shkruar për situatën në veri të vendit dhe për “sanksionet” që dje Shtetet e Bashkuara të Amerikës ia bënë Kosovës.

Sipas BBC-së, protestuesit serbë janë përpjekur që të pushtojnë ndërtesat e komunave mes trazirave për vendosjen e kryetarëve shqiptarë në veri.

NATO do të dërgojë 700 trupa shtesë në Kosovë pasi tha se 30 nga paqeruajtësit e saj dhe 52 protestues u lënduan në përleshjet në Zveçan.

“Kriza daton që nga prilli, kur serbët etnikë bojkotuan zgjedhjet lokale në veri të Kosovës – duke i lejuar shqiptarët etnikë të marrin kontrollin e komunave me një pjesëmarrje prej më pak se 4%”, shkruan BBC.

BBC raportoi edhe për sanksionet që ShBA i dha Kosovës, duke e përjashtuar nga stërvitja “Defender Europe 23”, që vështirë të ketë vizita bilaterale mes zyrtarëve të lartë të ShBA-së e Kosovës dhe ndaljen e lobimit të Shteteve të Bashkuara për njohje të reja.

/KlanKosova/

Read Previous

Kurti për The Guardian: Deklarata e Blinkenit ishte e padrejtë, e gabuar dhe shumë naive

Read Next

Lajçak për tensionet në veri: Nëse s’ka kthim në normalitet të dyja palët humbasin