Zelensky e telefonon Edi Ramën, e njofton edhe për situatën në frontin e luftës

Il presidente dell’Ucraina Volodymyr Zelensky è stato accolto dal premier albanese Edi Rama al palazzo del governo di Tirana. I due leader terranno ora delle consultazioni bilaterali e sigleranno degli accordi prima di incontrare gli altri capi di Stato e di governo dell’Europa sudorientale.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, e ka telefonuar kryeministri e Shqipërisë, Edi Rama, të cilin e ka quajtur edhe një mik të madh të Ukrainës, për ta falënderuar për konfirmimin e pjesëmarrjes së Shqipërisë në Samitin e ardhshëm të Paqes.

Gjithashtu Zelensky ka thënë se e ka falënderuar Ramën për situatën në fushëbetejë, konkretisht për luftën mbrojtëse që po zhvillohet në Kharkiv.

“Kam biseduar me kryeministrin shqiptar Edi Rama, një mik i madh i Ukrainës, për Samitin e ardhshëm të Paqes dhe e falënderoi për konfirmimin që Shqipëria do të marrë pjesë.  E informova kryeministrin Rama edhe për situatën e fushëbetejës, konkretisht për mbrojtjen e rajonit të Kharkiv. Ne diskutuam gjithashtu bashkëpunimin tonë të vazhdueshëm në mbrojtje”, ka shkruar Zelensky./Express/

Read Previous

​Deficiti tregtar i Kosovës në prill arriti në 12.2 për qind

Read Next

Është zbuluar buka më e vjetër në botë