• 8 February, 2023

VIDEO/ Idea “e çmendur” e kompanisë amerikane, me balonë drejt hapësirës për 125 mijë euro

Një kompani hapësinore amerikane që synon të dërgojë turistë në hapësirë duke përdorur balona masive tani po blen anije për t’i kthyer ato në “porte hapësinore lundruese.”

Firma Space Perspective me bazë në Florida ka blerë një anije transporti 90 metra të gjatë nga ndërtuesi i anijeve në Los Angeles Edison Chouest Offshore.

Anija, e quajtur tani MS Voyager, do të bëhet “porti hapësinor detar” i parë në botë për fluturimet njerëzore në hapësirë, dhe i pari me një flotë të planifikuar globale të operuar nga Space Perspective.

Flota e anijeve të transportit  do të presë lëshimet e Space Neptune, kapsula luksoze e pasagjerëve të kompanisë që do të transportohet në hapësirë ​​nga një tullumbace e fryrë e madhësisë së stadiumit të futbollit.

Space Perspective aktualisht po shet fluturime në kapsulat e saj të Neptunit të Hapësirës për 125,000 dollarë (91,000 £) që do t’u dhurojnë njerëzve udhëtime “të sigurta dhe të qëndrueshme” në skajet e hapësirës dhe pamje “të çmendura” të Tokës.

Pasagjerët do të jenë në gjendje të shijojnë Tokën ndërsa janë brenda kapsulave, e cila vjen e kompletuar me një banjë, bar dhe WI-FI në bord.

Duke nisur nga viti 2024, çdo kapsulë do të marrë deri në 8 të ftuar në stratosferë, rreth 19 milje mbi sipërfaqen e planetit tonë, për një udhëtim që zgjat 6 orë.

Fluturimet hapësinore për vitin 2024 janë shitur, por klientët mund të rezervojnë ende vendet e tyre tani për vitin 2025, sipas faqes së internetit të firmës. Blerësit duhet të hedhin një depozitë prej 1000 dollarësh përpara dhe të paguajnë pjesën tjetër më vonë.

Space Perspective udhëhiqet nga ekipi i bashkëshortëve Taber MacCallum dhe Jane Poynter, të cilët themeluan firmën në 2019.

Sipas firmës, portet hapësinore detare krijojnë kushte ideale të nisjes në dy mënyra, së pari, pasi të lëshohen, balonat hapësinore mund të lëvizin me erën e detit.

Së dyti, ndryshe nga portet më konvencionale me bazë tokësore, anijet mund të lundrojnë në zona me mot të mirë, gjë që lejon operacione gjatë gjithë vitit brenda një rajoni të caktuar.

Të dy këta faktorë nënkuptojnë se do të ketë mundësi më të shpeshta nisjeje, si dhe më shumë opsione për kohën e ditës, duke përfshirë fluturimet e lindjes dhe perëndimit të diellit.

Për më tepër, lëshimet do të mund të ndodhin në pjesë të ndryshme të botës, gjë që do t’u dhurojë klientëve pamje “frymëzuese” të pjesëve të ndryshme të Tokës gjatë ngjitjes dhe zbritjes.

“Perspektiva e Hapësirës do të ndryshojë marrëdhënien tuaj me planetin tonë duke ofruar përvojën thelbësore të astronautëve të shikimit të Tokës nga errësira e hapësirës”, tha Poynter.

“Heqja e kufijve gjeografikë për nisjen dhe uljen përshpejton misionin tonë për ta bërë këtë përvojë transformuese më të aksesueshme për botën dhe tregun ndërkombëtar në mënyrë të sigurt, të besueshme dhe me ndikim minimal në planetin tonë.”/Abcnews.al/

Read Previous

​Rizvanolli: Siguria energjetike arrihet vetëm përmes bashkëpunimit të bazuar në vlera të përbashkëta të paqes

Read Next

Ansambli i Valleve të Gjakovës bën përgatitje për koncertin e 23 nëntorit