Rezultati i ngushtë i zgjedhjeve në Spanjë lë të ardhmen pezull

Rezultati i zgjedhjeve të përgjithshme në Spanjë ka krijuar paqartësi rreth së ardhmes së qeverisë së re, duke rritur spektrin për një bllokadë politike.

Lideri i Partisë Popullore, Alberto Nunez Feijoo, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e parakohshme, por që nuk mund ta krijojë shumicën, edhe me mbështetjen e së djathtës ekstreme, raporton Euronews, përcjell KlanKosova.tv.

Brohoritjet në kampin rival socialist ishin po aq të zhurmshme sa kryeministri socialist Pedro Sanchez, deklaroi: “Blloku reaksionar ka dështuar”.

Negociatat do të nisin tani si tentativë për formimin e qeverisë së re në mënyrë që të shmangen zgjedhje të tjera.

Blloku i djathtë që pritej të fitonte ka siguruar vetëm 169 ulëse, derisa blloku i majtë ka fituar 153 ulëse në parlament, kështu që të dyja palët nuk kanë mundur ta sigurojnë shumicën.

/klankosova/

Read Previous

Aksident trafiku në kryqëzimin e rrugëve “Bujar Roka” dhe “Ymer Pula”

Read Next

50-vjeçari shqiptar vdes në një aksident në Itali